BiH

Sjednica Doma naroda: Od vlasti se traži odgovor šta je učinjeno na saniranju posljedica poplava










Postavljanjem delegatskih pitanja na koje će članovi Vijeća ministara Bosne i Hercegovine odgovarati odmah, usmeno, počela je sjednica Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH. Šefik Džaferović upitao je predsjedavajuću Vijeća ministara BiH, Borjanu Krišto, šta je ova institucija uradila na saniranju štete nastale kao posljedica nedavnih poplava.

Džaferović je primijetio kako je nezadovoljstvo građana vidljivo, posebno u segmentu oštećene pruge, sporo se radi na saniranju posljedica, a Vijeće ministara ima izvornu nadležnost da se bave ovim pitanjima, zaključio je.

Predsjedavajuća Krišto odgovarila je kako su prvi koraci doneseni na vanrednoj sjednici već 4. oktobra, zaduženo je Ministarstvo sigurnosti da s Ministarstvom odbrane pruža pomoć na terenu, aktiviran je Mehanizam zaštite EU koji je značio dolazak međunarodnih snaga koji učestvuju u potrazi i sanaciji posljedica.

Također, nastavila je, iz sredstava tekuće rezerve izdvojen je iznos od milion konvertibilnih maraka. Na kraju, Krišto naglašava da je i lično posjetila poplavljena područja.

Osim toga, napomenula je da formirani tim ima rok da do 26. decembra dostavi pripremljenu aplikaciju fonda solidarnosti EU.

Džaferovic je rekao kako je to sve istina, ali i da je nedovoljno. Izvještaji medija govore kako ljudi tvrde da su ostavljeni sami, da više niko nije na terenu, ne znaju ni da li mogu obnavljati svoje domove.

“Ako za šest sedmica nismo u stanju reći ljudima kakva je budućnost tih područja, ako nismo u stanju bar pokrenuti obnovu žile kucavice, pruge, na tom dijelu, onda s nama nešto nije uredu,” zaključio je Džaferović.

Kritike su poslane i na račun ministra prometa i komunikacija, Edina Forte, koji se, kaže delegat Ilija Cvitanović, nije uključio dovoljno u rješavanje pitanja željezničke pruge, do te mjere da čak nije došao ni na sjednicu Doma narod, te je time odlučio povući svoje delegatsko pitanje.

Nakon delegatskih pitanja uslijedit će usvajanje dnevnog reda sjednice, na kojem bi trebalo da se nađe zahtjev delegata Džemala Smajića da se Prijedlog zakona o izmjeni Zakona o službi u Oružanim snagama BiH razmatra po hitnom postupku.

Smajić je u obrazloženju predloženog zakonskog rješenja naveo kako smatra da je više nego potrebno u što kraćem roku povećati starosnu granicu trajanja profesionalne vojne službe vojnika u Oružanim snagama BiH, te predlaže da to bude do 45. godine života.

Dom naroda bi se trebao izjasniti i o zahtjevu delegata Zlatka Miletića za razmatranje Prijedloga zakona o izmjeni Zakona o finansiranju političkih stranaka po hitnom postupku.

Predloženim izmjenama predviđa se brisanje odredbe prema kojoj se politička stranka može finansirati iz budžeta BiH, u skladu s odredbama tog zakona, entitetskih budžeta, kantonalnih budžeta i budžeta Brčko Distrikta BiH, te budžeta drugih jedinica lokalne uprave i samouprave u skladu sa zakonom.

Na dnevnom redu bi trebalo da se nađe i Prijedlog zakona o dopunama Zakona o administrativnim taksama, čiji je predlagač Vijeće ministara BiH.

S obzirom na to da Komisija za finansije i budžet Doma naroda nije podržala principe predloženog zakona, delegati će se izjasniti o negativnom mišljenju Komisije.

Predviđeno je i razmatranje Izvještaja komisije Kolegija o nastojanju za postizanje saglasnosti o zahtjevu Vijeća ministara BiH za razmatranje Prijedloga zakona o dopunama Zakona o plaćama i drugim naknadama u sudskim i tužilačkim institucijama na nivou BiH po hitnom postupku.

Pred delegatima danas bi se trebalo naći i više izvještaja, među kojima su Izvještaj o radu Pravobranilaštva BiH za 2023. godinu, Godišnji izvještaj Visokog sudskog i tužilačkog vijeća BiH za 2023. godinu, kao i Informacija o radu Tužilaštva BiH za 2023. godinu.



Izvor
N1info.ba

Možda će Vas zanimati i:

Back to top button