
Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA) dostavila je Tužilaštvu i Sudu Bosne i Hercegovine izvještaj o počinjenju krivičnih djela nakon što su njeni inspektori sinoć pokušali privesti predsjednika Republike Srpske, Milorada Dodika, u skladu s ranijim nalogom nadležnih institucija.
Prema informacijama koje je Detektor dobio iz dva nezvanična izvora, SIPA je izvijestila o krivičnim djelima „sprečavanje službene osobe u vršenju službene radnje“ i „pomoć učiniocu nakon počinjenja krivičnog djela“.
Kako je potvrđeno, pokušaj hapšenja Milorada Dodika u Administrativnom centru Vlade Republike Srpske u Istočnom Sarajevu nije realizovan zbog protivljenja pripadnika Ministarstva unutrašnjih poslova RS-a, koji su, prijeteći upotrebom sile, onemogućili inspektore SIPA-e u izvršenju zadatka.
U pokušaju hapšenja učestvovalo je šest inspektora SIPA-e, a agencija je identifikovala osobe koje su ih u tome spriječile.
Ni iz Tužilaštva ni iz Suda BiH nisu odgovorili na upit Detektora, dok se SIPA zvanično još nije oglasila.
Milorad Dodik se u srijedu, nakon posjete Šekovićima gdje je razgovarao o projektu istočne gasne interkonekcije, uputio u Istočno Sarajevo na sastanak u zgradi Vlade RS, udaljenoj manje od dva kilometra od sjedišta SIPA-e. Po završetku sastanka održana je i konferencija za medije.
Dok su mediji snimali događaj, vozila SIPA-e pojavila su se ispred zgrade Vlade, ali su se nakon nekoliko minuta povukla. “Mogu potvrditi da su pripadnici SIPA-e bili u Administrativnom centru Vlade RS u Istočnom Sarajevu, postupajući po naredbi Suda BiH u vezi sa krivičnim djelom ‘neizvršavanje odluke Ustavnog suda’. Pokušali smo realizovati naredbu, ali su spriječeni od strane MUP-a”, izjavila je Jelena Miovčić, glasnogovornica SIPA-e za Detektor.
Darko Ćulum, zvanični direktor SIPA-e, rekao je za Detektor da “nema ništa s tim” i da ne zna “ko ima”.
Podsjećamo, prije više od mjesec dana raspisana je potjernica za Miloradom Dodikom, premijerom RS-a Radovanom Viškovićem i predsjednikom Narodne skupštine RS-a Nenadom Stevandićem.
Sud BiH je ranije odredio pritvor Dodiku i ostalima zbog odbijanja da se odazovu pozivu Tužilaštva BiH, koje ih sumnjiči za pokušaj rušenja ustavnog poretka.
Dana 26. februara, Sud BiH je u prvostepenom postupku osudio Milorada Dodika na godinu dana zatvora, uz šestogodišnju zabranu obavljanja javne funkcije, zbog nepoštivanja odluka visokog predstavnika. U istom predmetu, Miloš Lukić, vršilac dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a”, oslobođen je krivnje.