![](https://radiokameleon.ba/wp-content/uploads/2025/02/1-sevdah.png)
Sevdalinka je konačno zauzela svoje zasluženo mjesto na UNESCO-voj listi nematerijalne kulturne baštine, čime je ovaj simbol bosanske tradicije postao prepoznat globalno. Ovaj izuzetan uspjeh nije samo rezultat dugogodišnjeg truda i posvećenosti, već i snažne podrške zajednice, institucija i medija.
Irma Smajlović, ispred Turističke zajednice grada Tuzle, ističe značaj ovog postignuća, napominjući da uvrštavanje Sevdalinke na UNESCO listu predstavlja veliki korak u očuvanju kulturnog naslijeđa Bosne i Hercegovine, kao i u promociji kulturnog turizma.
Ovaj festival, osim što čuva kulturno naslijeđe, ima i značajne turističke efekte. Razvija posebne oblike turizma, poput kulturnog turizma, koji dodatno doprinosi prepoznavanju Tuzle kao kulturnog centra. Sevdalinka nije samo muzička tradicija, već i simbol identiteta ovog kraja, a Tuzla je ponosna što domaćin ovog prestižnog festivala.
Kao što je naglasila Irma Smajlović, “Nastavit ćemo podržavati ovakav festival koji zaista predstavlja jednu od najznačajnijih manifestacija ne samo Bosne i Hercegovine, već i šireg regiona.”
Ramiza Milkunić, predstavnica Udruženja muzičkih umjetnika Tuzla, ističe zahvalnost medijima i svim portalima koji su pratili “Mjesec Sevdaha” i omogućili uspješno predstavljanje ovog značajnog festivala na visokom nivou. “Bez vas mi ne bismo ni postojali, niti bi naš rad bio vidljiv,” naglasila je Ramiza Milkunić.
16. festival je uspješno održan, a svi su zadovoljni rezultatima. Udruženje se nije bavilo samo interpretacijom sevdalinke, već je poduzelo mnoge aktivnosti koje zaslužuju pažnju, poput organiziranja okruglih stolova, javnih tribina i edukativnih programa. Pored toga, najveći uspjeh smatraju muzikoterapiju sa djecom ometenom u razvoju, koja je izazvala osmijehe na licima tih mališana, što je za sve uključene bilo neprocjenjivo iskustvo.
Iako je 16. festival prošao, Udruženje se već priprema za 17. festival, s planovima da nastave s velikim projektima i novim idejama. “Mi imamo asove u rukavu, ali neka to ostane tajna do trenutka kada to prezentiramo,” dodala je Ramiza Milkunić.
Jedan od najvećih uspjeha bio je uvrštavanje Sevdalinke na UNESCO listu nematerijalne kulturne baštine. Ovaj dugotrajan proces započeo je inicijativom 19. decembra 2016. godine. Udruženje je zajedno s federalnim ministarstvom, stručnjacima i Muzičkom akademijom iz Sarajeva radilo na prikupljanju potrebne građe i ispunjavanju zahtjeva UNESCO-a. “Nakon puno truda i posvećenosti, 4. decembra 2024. godine, Sevdalinka je službeno upisana na UNESCO listu,” naglasila je Ramiza Milkunić, ponosna na sve koji su u tom procesu sudjelovali.
Ona je također zahvalila sponzorima, pokroviteljima i donatorima, jer bez njihove podrške ništa od ovoga ne bi bilo moguće. Festival Sevdalinke iziskuje značajne financijske i organizacijske resurse, a podrška zajednice je ključna.
Za Ramizu Milkunić, uvrštavanje Sevdalinke na UNESCO listu nije samo značajna pobjeda za Tuzlu i Bosnu i Hercegovinu, već i za cijeli svijet, jer Sevdalinka predstavlja kulturnu baštinu koja je prepoznatljiva širom svijeta. “Bosna se prepoznaje po Sevdalinki, jer bez obzira gdje se Bosanac našao, od njega se očekuje da zapjeva Sevdalinku. Ovaj trenutak predstavlja povijesni korak za nas i našu kulturu,” zaključila je Milkunić.
Dejan Milkunić, umjetnički rukovodilac festivala Sevdalinke, nedavno je organizirao sastanak organizacijskog odbora kako bi sumirao sve dosadašnje aktivnosti i započeo pripreme za naredne projekte. Sastanak je bio prilika da se analiziraju ostvareni zadaci i postignuća prošlogodišnjeg “Mjeseca Sevdaha”, kao i da se postave ciljevi za 2025. godinu, kada će se održati 17. Festival Sevdalinke.
Tijekom sastanka, Dejan Milkunić je najavio i nove aktivnosti koje će biti dodane novom “Mjesecu Sevdaha”, koji će biti organiziran pod okriljem UNESCO-a. Udruženje muzičkih umjetnika Tuzla, kao pokretač i tvorac ideje o upisu Sevdalinke na UNESCO-ovu listu, nastavilo je raditi na daljem unaprjeđenju i širenju ove kulturne baštine.
“Za 17. festival Sevdalinke i novi Mjesec Sevdaha planiramo mnogo novih aktivnosti, koje će dodatno obogatiti naš projekt i osigurati njegovu prepoznatljivost na međunarodnoj sceni. Sve aktivnosti bit će realizirane pod zaštitom i pokroviteljstvom UNESCO-a,” istaknuo je Milkunić.
Kao ekskluzivnu informaciju, Milkunić je otkrio da su pokrenuli postupak zaštite i upisa cjelokupnog projekta u Institut za intelektualno vlasništvo. “Projektne aktivnosti, uključujući ideju i naziv ‘Plaketa Safet Isović’, dobit će službenu potvrdu u skladu s propisima Instituta, što će dodatno osigurati prepoznatljivost i pravnu zaštitu ovog projekta,” rekao je Milkunić.
S ciljem da Sevdalinku i Sevdah kao muzički pravac postave na zasluženo mjesto, Udruženje muzičkih umjetnika Tuzla nastavlja raditi na očuvanju, promociji i daljoj zaštiti ove kulturne baštine, prema smjernicama koje propisuje UNESCO. Ovaj korak predstavlja novinu koja će, kako ističu organizatori, biti jedinstvena ne samo u Bosni i Hercegovini, već i u cijelom regionu.
Udruženje je posvećeno tome da Sevdalinka i dalje živi i bude prepoznata kao kulturno naslijeđe koje zaslužuje biti očuvano za buduće generacije.