Najveći problem je bilo financiranje, jer je državna vlast to odbila zbog politike iz RS-a, ali HDZ-a.
“Napravio sam popis za vas Zemaljski muzej, Historijski muzej, Nacionalna i sveučilišna biblioteka BiH,
, Biblioteka za slijepa i slabovidna lica, Kinoteka, Umjetnička galerija BiH. Ovih sedam institucija su stupovi kulture i identiteta BiH. One čuvaju bogatu i raznoliku povijest ove zemlje, a istovremeno osiguravaju da buduće generacije razumiju i cijene zajedničko nasljeđe. U zemlji sa složenom prošlošću, ove institucije također doprinose pomirenju, kao i jedni drugima Da budem jasan, moja namjera nije nikoga isključiti, već uključiti sve i želio bih sve pozvati da daju svoj doprinos”, rekao je Schmidt.
Schmidt dodaje da je BiH, kao osnivač i vlasnik ovih institucija, dužna izvršavati svoje nadležnosti, uključujući one koje se odnose na imenovanje rukovodećih pozicija i financiranje.
“Međutim, ovih sedam institucija je pred kolapsom. Moram reći da vlasti BiH desetljećima nisu mogle i nisu ispunjavale svoje obveze. Danas vam se ovdje obraćam sa stepenica jedne od ovih institucija. Ova vrata koja su Iza mene već nekoliko tjedana vrata Nacionalne i Sveučilišne biblioteke nisu otvorena za korisnike ove ustanove 25, 1992 kada je gradska vijećnica granatirana. Moramo zaštititi ovaj simbol tradicije i simbol zajedničke budućnosti“, rekao je Schmidt.
Potom je iskoristio pravo da se obrati zaposlenicima koji tamo rade bez naknade i potpore.
“Da je ovakva situacija ostala ovakva, ugrozila bi djelovanje akademske zajednice i poremetila rad još 78 knjižnica u Bosni i Hercegovini. U slobodnoj zemlji mogućnost pisanja knjiga i razvijanja kulturnog razvoja je kamen temeljac. Trenutno je stanje stvari bilo nemoguće izdavati knjige u Bosni i Hercegovini jer te knjige nisu mogle dobiti ISBN broj (međunarodni standardni broj za izdavanje). desi i drugim institucijama ovog tipa, danas sam donio naredbu o podršci funkcioniranju Nacionalne i sveučilišne biblioteke BiH i drugih kulturnih institucija od značaja za BiH, ukoliko se suoče sa istim problemima, ovo je prilika da se vrati mogućnost, ne samo izdavati međunarodne standardne brojeve knjiga, ali osigurati funkcioniranje knjižnice. Zaposlenici su me obavijestili da su već ostali bez telefonskih linija koje su isključene, a također i da postoji opasnost da će knjižnici biti isključena struja jer te račune nema tko platiti”, rekao je Schmidt.
Na kraju je rekao da je dobra vijest da su kontaktirali Elektroprivredu BiH i da su im rekli da će pričekati s dugovima po ovom nalogu koji im je donio.
“Nalog će također dati pravni i formalni temelj da vam se isplate plaće koje čekate nekoliko mjeseci. Doista smo došli u takvu situaciju da drugačije ne možemo. Svojim nalogom Vijeću sam dao ministara rok od 60 dana da Parlamentarnoj skupštini BiH dostavi zakon kojim bi se, između ostalog, uredilo pitanje upravljanja i financiranja ustanova kulture od značaja za Bosnu i Hercegovinu”, kazao je.
Na kraju, Schmidt je zahvalio KS i FBiH što svojim proračunima pomažu funkcioniranje ovih institucija. Kazao je kako je riječ o državnim institucijama i o njima treba brinuti cijela država.