![](https://radiokameleon.ba/wp-content/uploads/2025/02/ursula-fon-der-laien-trabva-da-badem-reshitelni-i-gotovi-za-trudni-pregovori-dori-s-dalgosrochni-partnyori-1.webp)
Nakon što je američki predsjednik Donald Trump potpisao izvršnu naredbu kojom se uvode ekonomske i putne sankcije za članove Međunarodnog krivičnog suda (ICC) u Hagu, uslijedile su snažne reakcije iz Evrope i svijeta, koje osuđuju ovaj potez kao prijetnju nezavisnosti i integritetu ICC-a.
Britanija je jasno dala do znanja svoju podršku nezavisnosti ICC-a. Glasnogovornik britanskog premijera Keir Starmer izjavio je da “Britanija podržava nezavisnost Međunarodnog krivičnog suda (ICC) i ne planira sankcionirati dužnosnike”, odgovarajući na pitanje novinara o američkoj odluci.
Ujedinjene nacije također su izrazile duboku zabrinutost zbog sankcija. Glasnogovornica UN-ovog ureda za ljudska prava, Ravina Shamdasani, istakla je da UN “duboko žali zbog pojedinačnih sankcija protiv sudskog osoblja” te pozvala Sjedinjene Američke Države da povuku ovu odluku, naglašavajući važnost slobodnog djelovanja ICC-a u borbi protiv globalne nekažnjivosti.
U reakciji na američke sankcije, predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen istakla je značaj ICC-a kao “garanta odgovornosti za međunarodne zločine” te poručila da “Evropa uvijek bude za pravdu i poštovanje međunarodnog prava”. Ona je naglasila da ICC mora nesmetano nastaviti svoju borbu protiv nekažnjivosti.
Njemački kancelar Olaf Scholz također je osudio američki potez, rekavši da sankcije predstavljaju “pogrešan alat” koji ugrožava ključnu instituciju koja štiti ljudska prava i sprječava progon i ratove. “To je vrlo važno, a ovakve sankcije samo štete međunarodnoj pravdi”, rekao je Scholz na jednom političkom događaju.
Reakcije evropskih lidera ukazuju na duboku zabrinutost zbog potencijalnog smanjenja moći ICC-a da sprovodi pravdu na globalnoj razini, posebno kada je riječ o odgovornosti za ratne zločine i zločine protiv čovječnosti.