Tuzlanski kantonU fokusu

Razgovor sa ministricom Brašnjić: Seksualno obrazovanje nemamo u školama, a evo i zašto










Povodom Međunarodnog dana djevojčica, Klinika za ginekologiju i akušerstvo Univerzitetskog kliničkog centra Tuzla, Populacijski fond Ujedinjenih nacija i Fondacija Fami održali su okrugli sto „Prevencija maloljetničkih trudnoća“. Obilježavanje ovog dana ima za cilj ukazati na potrebe i izazove s kojima se djevojke i djevojčice suočavaju, te istovremeno promovirati osnaživanje djevojčica i ispunjavanje njihovih ljudskih prava.

Za Radio Kameleon, ministrica obrazovanja i nauke Tuzlanskog kantona Fahreta Brašnjić govori o mogućnosti uvođenja predmeta, odnosno nastavne oblasti seksualno obrazovanje u formalno obrazovanje.

“U smislu kao dio formalnog obrazovanja, ako mislite na predmet o tome je jako teško razgovarati uzimajući u obzir kolika je opterećenost našim učenicima predmetima, ali kao razgovor u devetom razredu osnovne škole na časovima biologije, moram vam priznati to već postoji, ali da možemo intezivirati svakako da možemo i na tome ćemo sigurno da radimo. Zaista moramo računati na opterećenost djece i na potrebe čak za nekim predmetima koje smo morali smanjiti na same slobodne aktivnosti koje ne možemo da povećamo, zbog toga što moramo računati koliko dijete sedmično smije biti opterećeno.”

Najnoviji podaci Klinike za ginekologiju i akušerstvo UKC u Tuzli ukazuju na porast broja maloljetničkih trudnoća u Tuzlanskom kantonu, što predstavlja značajan javno-zdravstveni problem koji zahtijeva hitan odgovor relevantnih sektora društva kako bi se prevencijom maloljetničkih trudnoća i njihovih posljedica zaštitilo zdravlje djevojaka i djevojčica i mladih uopšte.

Kada je u pitanju prevencija i sprečavanje ovog problema, na pitanje koliku ulogu roditelji imaju u svemu tome, ministrica Brašnjić ističe da je njihova uloga i najveća.

“Pa to je ustvari ono što je najbitnije. Roditelji moraju biti svjesni da moraju graditi svoje odnose sa djecom od najranije dobi. Dakle stvarati daj vid povjerenja između roditelja i djeteta i da dijete nam taj strah da se obrati svom roditelju, odnosno da roditelj već u ranim godinama smije otvoreno razgovarati na svaku temu, a naročito na temu seksualnog, odnosno reproduktivnog zdravlja. Dakle tu počinju sve pozitivne stvari. Kada imate dijete koji dolazi iz stabilne porodice u kojoj su odnosi jaki, stabilni i zdravi, onda nema tu društvo potrebe posebno  da išta radi.”

Tokom posljednjih 18 godina, globalna zajednica postigla je značajan napredak u poboljšanju života djevojaka tokom ranog djetinjstva. Obaveza globalne zajednice je ostvarenje potencijala adolescentica koje će se izravno prenijeti na djevojke kao moćna i pozitivna promjena za njihovo vlastito unapređenje i za unapređenje ravnopravnosti spolova.



Možda će Vas zanimati i:

Back to top button