Nakon današnje sjednice Vlade Federacije Bosne i Hercegovine, postalo je jasno da radnici neće uskoro doživjeti povećanje minimalne plate na 1.000 KM, kako je bilo ranije najavljivano. Razlog za odlaganje ove mjere navodi se kao nerealizacija seta fiskalnih zakona, a ističe se složen utjecaj ovih zakona na poslodavce, radnike i budžet.
Ministar finansija FBiH, Toni Kraljević (HDZ), ukazao je na potrebu priprema za usvajanje seta fiskalnih zakona, dodajući da su novi prihodi u budžetu nužni kako bi se nadomestio potencijalni budžetski deficit izazvan smanjenjem prihoda od doprinosa za radnike.
Najavljeno je da bi budžetski deficit mogao nastati smanjenjem poreza na dohodak, jednog od doprinosa koje plaća poslodavac. Planira se čak da se za osnovicu od 1.000 KM ne plaća porez na dohodak, a minimalac od 1.000 KM trebao bi biti zagarantovan i pripravnicima.
Trenutno, porez na dohodak u FBiH iznosi 10 posto neto plate, dok doprinosi za penzijsko i invalidsko osiguranje iznose 16,5 posto neto plate, a doprinos za osiguranje u slučaju nezaposlenosti iznosi dva posto neto plate.
Ovo odlaganje potvrđuje sumnje u ranije najave entitetskog ministra razvoja, poduzetništva i obrta, Vojina Mijatovića (SDP), o povećanju minimalne plate na 1.000 KM početkom naredne godine. Očigledno je da je potrebno još vremena za usvajanje zakona i njihovu primjenu. U međuvremenu, vlada je donijela uredbu kojom se omogućava poslodavcima da radnicima do 30. juna sljedeće godine dodatno isplate do dvije prosječne plate, tj. 2.520 KM, a ta isplata neće biti oporezovana. Ova mjera se pravda kao ublažavanje inflatornog pritiska na građane.