Karadžić je proglašen krivim za genocid, zločine protiv čovječnosti i kršenje zakona i običaja ratovanja. Osuđen je na doživotni zatvor. Ovo je konačna presuda, što znači da će Radovan Karadžić u zatvoru dočekati smrt.
Nakon pravomoćne presude procedure za daljnji nastavak izdržavanja kazne nalažu da se najprije odredi mjesto gdje će zločinac Karadžić služiti kaznu, odnosno potrebno je odrediti zemlju u koju će biti prebačen.
Glavni uvjet pri određivanju zemlje u kojoj se izdržava kazna jeste da ta država u svome zakonodavstvu uopće ima doživotnu kaznu zatvora.
Glasnogovornica Mehanizma za krivične sudove Helena Eggleston kazala je medijima da ne postoji vremensko ograničenje u kojem Karadžić treba biti poslat na izdržavanje kazne i da će je služiti u jednoj od zemalja koja je potpisala sporazum s Mehanizmom.
Dok se ne odluči gdje će služiti doživotnu zatvorsku kaznu, on će ostati u pritvorskoj jedinici u Haagu, u kojoj je čekao i presudu. Kako je objavljeno na stranicama Međunarodnog rezidualnog mehanizma za kaznene sudove, osuđenici ne služe kaznu u ustanovama Mehanizma jer njihova postrojenja nisu kaznionice.
Koje zemlje dolaze u obzir?
Umjesto toga, kazna se odslužuje u državama članicama UN-a koje su potpisale sporazum s UN-om za odsluživanje kazni MKSR-a, MKSJ-a ili Međunarodnog rezidualnog mehanizma za kaznene sudove.
Na stranicama Mehanizma objavljena je karta sa zemljama koje su potpisale spomenuti sporazum i u kojima osuđenici Međunarodnog suda u Haagu, odnosno Međunarodnog rezidualnog mehanizma za kaznene sudove služe kazne ili su ih služili.
To su: Švedska, Finska, Norveška, Danska, Estonija, Poljska, Njemačka, Velika Britanija, Belgija, Austrija, Italija, Francuska, Španska i Portugal.
(Interview.ba/Radiosarajevo.ba)