Valter Tuzlanski

Prva neradna nedjelja u FBiH: Ekonomista Čavalić za Bosnainfo o izazovima za ugostitelje u tržnim centrima

Od 17. novembra u Federaciji BiH počinje primjena nove odluke koja zabranjuje rad trgovinama nedjeljom, a ova promjena već izaziva zabrinutost među ugostiteljima koji posluju unutar tržnih centara.

Ugostiteljski objekti, od kafića do restorana, našli su se u nedoumici: hoće li ova nova regulativa smanjiti njihov promet i kako će se nositi s potencijalnim finansijskim gubicima?

Za razliku od prodavnica koje nedjeljom obustavljaju rad, ugostiteljski objekti teoretski mogu nastaviti s radom. Međutim, bez uobičajenog priliva kupaca koji vikendom posjećuju tržne centre, mnogi ugostitelji strahuju da će broj gostiju biti značajno manji, što bi moglo ugroziti njihovo poslovanje. Vikendi su za većinu ugostitelja ključni dani za ostvarenje prihoda, a nedjelja, kao dan odmora i opuštanja, često donosi najveći broj posjetilaca.

Predstavnici ugostiteljske industrije već su izrazili zabrinutost zbog ovog pitanja i traže pojašnjenje kako će se novi zakon primjenjivati u praksi. Također, neki su postavili pitanje da li će biti osigurani posebni stimulansi ili olakšice za ugostitelje pogođene smanjenim brojem posjetilaca.

Pitanje koje se sada nameće jeste hoće li tržni centri prilagoditi svoje radno vrijeme, omogućiti dodatne pogodnosti ugostiteljima ili pak pronaći kreativna rješenja kako bi zadržali posjetioce tokom neradne nedjelje. S obzirom na to da je odluka već donijeta, ostaje da se vidi hoće li dodatne inicijative pomoći ugostiteljima da održe svoje poslovanje i zadrže goste i posjetioce, čak i u uvjetima ograničenog rada trgovina.

Agilni zastupnik u Parlamentu Federacije BiH Admir Čavalić (Stranka za BiH), ekonomista po struci, komentarisao je za Bosnainfo ovu temu.

Bosnainfo: Nedavno je najavljena zabrana rada određenih prodajnih objekata nedjeljom, što je izazvalo dosta pažnje u javnosti. Mnoge su reakcije bile kritične, a neki smatraju da je riječ o populističkoj mjeri. Kako biste vi komentirali ovu inicijativu i šta mislite o njenom stvarnom uticaju?

Čavalić: Prvo, važno je naglasiti da ovo nije klasična neradna nedjelja kako se to često prikazuje u medijima. Zakon zapravo donosi zabranu rada određenih prodajnih objekata, ali ne na cijelom području Federacije BiH. Očekujem da će biti uvođeni izuzeci, jer općine i gradovi mogu zatražiti izuzeće od primjene mjere na svom području. To znači da neće biti uniformno primjenjivano svuda. Takođe, izuzeti su objekti poput dragstora koji rade 24 sata, pekare, cvjećare, što već može uticati na tržište rada.

Bosnainfo: Spomenuli ste izuzetke za dragstore, pekare i cvjećare. Možete li malo detaljnije objasniti kako će ova izuzeća uticati na radnu snagu u tim sektorima?

Čavalić: U svakom slučaju, mjera će imati nesumnjive efekte na radnu snagu. Prema onome što možemo očekivati, mnogi radnici koji su do sada radili u prodajnim objektima koji su sada obuhvaćeni zabranom, vjerovatno će biti preusmjereni na noćne smjene u dragstore, a to će stvoriti nove izazove. Radi se o radnicima koji će biti prisiljeni da rade u noćnim uslovima, što znači da će kvaliteta njihovih radnih uvjeta biti lošija. To je jedan od neželjenih efekata ove mjere, koji može imati i negativan uticaj na socijalne aspekte života zaposlenih.

Bosnainfo: Kada je riječ o ugostiteljstvu, mnogi tvrde da su ugostitelji indirektni gubitnici ove mjere, jer se mnogi restorani i kafići nalaze u tržnim centrima. Kako će to konkretno uticati na njihov poslovni učinak?

Čavalić: Da, ugostitelji su sigurno u nepovoljnijem položaju, naročito oni koji posluju unutar tržnih centara. Iako tržni centri mogu nastaviti s radom, pitanje je koliko će posjetitelji dolaziti u te centre ako su motivirani samo za ugostiteljske usluge, a ne i za kupovinu. Očekujem pad prometa u ugostiteljstvu, što znači da bi mnogi ugostiteljski radnici mogli ostati bez posla. Veći broj njih bi mogao biti prisiljen da se prebaci na druge sektore, a jedan od njih su kladionice.

Bosnainfo: Kladionice su spomenute kao sektor koji nije obuhvaćen zabranom. Kako će se ova situacija razviti, posebno u kontekstu da su kladionice izuzete od mjere i mogu raditi nedjeljom?

Čavalić: Da, kladionice, zajedno sa benzinskim pumpama, su izuzete od zabrane rada nedjeljom. To znači da će kladionice biti u mogućnosti da posluju, dok će mnogi ugostitelji i radnici u tim sektorima biti prisiljeni da traže alternativne izvore prihoda. Prvo smo već vidjeli da se radnici iz ugostiteljstva preusmjeravaju u kladionice, kao što se desilo u Bjeljini, i ovo će se vjerovatno ponoviti u drugim dijelovima zemlje. Za kladionice to predstavlja priliku za povećanje prometa, ali također postavlja pitanje da li je to odgovoran način na koji se treba usmjeravati radna snaga, posebno kad je riječ o stabilnosti i dugoročnim uslovima rada.

Bosnainfo: Na kraju, koje će biti dugoročne posljedice ove mjere za tržište rada i zaposlenost u BiH? Može li se očekivati šira prilagodba i pronalaženje novih radnih mjesta?

Čavalić: Dugoročno, mislim da ćemo svjedočiti značajnoj prilagodbi na tržištu rada. Mnogi radnici koji sada rade u sektoru maloprodaje i ugostiteljstva bit će prisiljeni da pronađu nove poslove u drugim industrijama. To će najvjerovatnije uticati na povećanje broja zaposlenih u određenim sektorima, ali takođe i na prekomjerno zapošljavanje u niže plaćenim i manje stabilnim industrijama, kao što su kladionice ili noćne smjene u trgovinama. Ova mjera, iako na prvi pogled izgleda kao dobra namjera, nosi sa sobom niz neželjenih posljedica koje bi mogle značajno uticati na stabilnost zaposlenosti u BiH. Svi će morati da se prilagode novim okolnostima, a mnogi će, nažalost, morati da traže nova radna mjesta.

Možda će Vas zanimati i: