Lifestyle

Emin Malkić:”Gordana je priča o zabranjenoj ljubavi između Bošnjaka i Srpkinje”




Ovo je priča o jednoj perspektivnoj osobi, priča o mladom piscu, o aktivisti i humanisti. Ovo je priča o Eminu Malkiću.

Emin Malkić je rođen 23. marta 1996. godine u Kuljanu, općina Živinice. Trenutno je student prve godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Tuzli. Bio je član Omladinske banke pri Fondaciji Mozaik i  dobitnik je srebrne plakete Fondacije Mozaik za rad u Omladinskoj banci. Učestvovao je u raznim humanitarnim akcijama, te je prije tri godine izdao knjigu pod nazivom „Trebao sam se zvati Džemal“.

13384792_598312477002472_875971994_n

Zbirka priča „Trebao sam se zvati Džemal“ je knjiga o Eminovom amidži, Džemalu Malkiću, koji je bio ratni pilot, heroj i borac. Poginuo je 1995. godine na letu za Žepu. Ovaj mladi pisac je osjetio potrebu da napiše i posveti knjigu svom amidži po kome je trebao dobiti ime, a zašto ipak nije, to možete pročitati u njegovoj knjizi. Od malena je slušao u svojoj porodici priče o Džemalu. U njegovoj porodici i okruženju ,za Džemu, kako su ga zvali, svi su imali samo riječi hvale.

„Trebao sam se zvati Džemal“ je zbirka kratkih priča, nastalih uglavnom u periodu od mog V do VIII razreda. Priče o mom amidži, pa onda i autobiografske u kojima se zapravo najbolje vidi moja želja da jednog dana budem poput njega. Ono što raduje posebno, kada je u pitanju ta knjiga, jesu neočekivano dobre kritike. „Trebao sam se zvati Džemal“ pozitivno je komentarisao i bosanskohercegovački scenarist Hasan Džafić, poznat po seriji Viza za budućnost, koji je bio i gost na prvoj promociji knjige”.

10563385_1152935761435214_216704809_n

Prošlo je tri godine otkako je izdata njegova prva knjiga, a uskoro ima u planu izdati i drugu knjigu pod nazivom „Gordana“.
Evo šta nam otkriva o “Gordani”:

Gordana je priča o zabranjenoj ljubavi između Bošnjaka i Srpkinje, smještena u ovo „naše“ vrijeme. Priča o mladim ljudima zarobljenim u raljama prošlosti. Priča o ljudima koji zajedno pobijede sve svoje predrasude“. Trenutno se „Gordana“ dorađuje i na svjetlo dana će, ako sve bude kako je planirano, krajem augusta ove godine. Moje ispitne obaveze na fakultetu su trenutno najveća kočnica ovog projekta, ali, nadam se da će na kraju ipak sve biti po planu”.

Nakon što smo se malo upoznali sa „Gordanom“, idemo se upoznati sa još nekim trenutnim aktivnostima ovog mladog pisca.

Nakon svih ovih godina aktivizma u raznim organizacijama nevladinog sektora, humanitarnog rada, rada sa mladima, prostor mog djelovanja se ciljano smanjuje. Postoji nekoliko razloga za to. Student sam Pravnog fakulteta u Tuzli i to mi uzima mnogo vremena. Upisom na ovaj fakultet dobio sam priliku učiti od vrsnih znalaca pravne nauke i želim to iskoristiti na najbolji mogući način. Dalje, želim se više posvetiti humanitarnom radu. To je ono što me ispunjava.  Iskreno, razočaran trenutnom situacijom na tom polju u svom gradu. Ljudi kojima je pomoć potrebna bukvalno su taoci udruženja koja u svakoj priči vide samo vlastitu korist. Konkretno, procent, to jest zaradu. U narednom periodu uz pomoć mojih prijatelja planiram osnovati humanitarni klub koji će čistim volonterskim humanitarnim radom biti na usluzi onima kome je pomoć najpotrebnija. I na kraju, još jedan od razloga jeste izlazak romana „Gordana“ i njegova promocija. Za sve navedeno trebati će puno energije, strpljenja, vremena i iskreno se nadam da ću sa konačnim ishodom biti zadovoljan”.

Emin je 31. maja u Živinicama organizovao šetnju za ubijenu mladost u Prijedoru. O tome nam je ispričao tužnim tonom:

„U zadnjem ratu, 31. 05. 1992. godine, nesrpskom stanovništvu Prijedora upućen je proglas o obaveznom označavanju kuća bijelim plahtama i nošenju bijelih traka prilikom izlaska iz istih. Bio je to uvod za masovne progone, zvjerska ubijanja u ovom gradu i prvi takav proglas od onog jevrejskom stanovništvu Poljske, od strane Njemačke 1939 godine. Na dan bijelih traka ove godine, uz pomoć mojih prijatelja u Živinicama sam uspio organizovati šetnju, simbolično, 102 mladih, a u znak sjećanja na 102 ubijene djece genocidu u Prijedoru. Želja mi je da ovo obilježavanje bude upriličeno i narednih godina u Živinicama  i da ono što simbolizuje bijela traka nikad ne bude zaboravljeno“.

13323533_595496740617379_5898692526241372236_o

Mlad, ambiciozan, pametan… zapamtite ovo ime jer Emin Malkić će sigurno donijeti pozitivne promjene u društvo.

 

Amra Kamberović



Back to top button