Valter Tuzlanski

Prije 83 godine u Washingtonu, pod udarom vjetra, srušio se Tacoma Narrows Bridge

Tacoma Narrows Bridge se srušio 7. novembra 1940. uslijed rezonantnih djelovanja, nakon što se frekvencija udara vjetra podudarila s unutrašnjom frekvencijom konstrukcije

Ovješen most Tacoma Narrows u Washingtonu, SAD srušio se zbog jakog vjetra. Zanimljivo je da je bila samo jedna žrtva, pas, jer zbog straha nije htio izići iz automobila kojeg je vlasnik, kad su problemi počeli, ostavio na mostu. Tacoma Narrows Bridge izgrađen je tokom 1930-ih i pušten u promet 1. srpnja 1940.  Premostio je kanal Puget Sound od Gig Harboura do Tacome, 65 km južno od Seattlea.

Kanal je širok oko 1,6 km. Elegantan i vitak, bio je to treći najduži viseći most na svijetu u to vrijeme, dužine 1816 metara. Mnogima je bilo čudno, što je vjetar koji je periodički puhao brzinom od samo 60 do 70 km/h uspio srušiti tako veliki most. Leon Moisseiff konstruirao je Tacoma Narrows Bridge kao najfleksibilniji ikada izgrađen.

Inženjeri tog doba vjerovali su da je konstrukcija, premda premašuje omjere duljine, dubine i širine koji su prije bili standardni, potpuno siguran. Nakon kolapsa, otkriveno je da nisu pravilno uzeli u obzir oscilirajuće aerodinamičke sile koje su bile u igri na lokaciji tokom razdoblja jakog vjetra. U vrijeme izgradnje, inženjeri i projektanti nisu obično uzimali u obzir takve sile.

Zanemaren je problem rezonancija konstrukcije, koji nastaje aeroelastičnim vibriranjem. Rezonancija je pojava sistema da nekontrolirano povećava amplitude vibriranja, dok pretjerano izvijanje ne izazove kritična naprezanja i pucanje, ako se frekvencija poremećajne sile (u konkretnom slučaju udar vjetra promjenjivog intenziteta) podudari s unutrašnjom frekvencijom konstrukcije.

Zanimljivo, prvi zabilježeni takav slučaj desio se 1831. na periferiji engleskog Broughtona, kad je vojna postrojba stupanjem srušila most. Frekvencija stupanja podudarila se s unutarnjom, vlastitom frekvencijom mosta. Nakon toga je vojnicima zabranjeno stupati bilo kojim mostom.

Rješenje je u povećanju frekvencije konstrukcije mosta, smanjenjem raspona oslonaca (kao na žici gitare – manji raspon, veća frekvencija titranja i viši zvuk) i/ili ugradnjom prigušivača oscilacija vibriranja. Zamjenski most, s ugrađenim prigušivačima oscilacija vibriranja, otvoren je 14. listopada 1950., nakon više od dvije godine izgradnje.

Novi Tacoma Narrows Bridge peti je najduži ovješeni most u Sjedinjenim Državama, 12 metara duži od originala. Izgradnja novog mosta uzela je u obzir lekcije naučene u urušavanju starog Tacoma Narrows Bridgea, kao i svih slijedećih ovješenih mostova.

Danas se ostaci mosta još uvijek nalaze na dnu Puget Sounda, gdje čine jedan od najvećih umjetnih grebena na svijetu. Mjesto je uvršteno u Nacionalni registar povijesnih mjesta kako bi se zaštitilo od devastiranja.

Možda će Vas zanimati i: