Nevladina organizacija IPAK – Mladost gradi budućnost implementirala je prvi dio trilateralne, interkulturne razmjene mladih u saradnji sa partnerima iz Njemačke (Volksbund e.V.) i Poljske (Stowarzyszenie Efekt Domina).
Projekat je implementiran u sklopu IPAK programa interkulturne komunikacije čija je svrha kontinuiran rad na unaprijeđenju interkulturnih kompetencija i međusobnog razumijevanja evropske omladine.
Ovogodišnja tema direktno je vezana za pitanje pozicije i participacije rodnih manjina u sve tri države, učesnice projekta. Projekat je okupio 27 mladih iz sve tri države koji su putem interaktivnih metoda i interkultualnih radionica naučili više o samoj poziciji ciljne skupine projekta. Mladi su imali priliku posjetiti mjesta komemoracije LGBTIQ u Njemačkoj i Poljskoj, muzeje, te nevladine organziacije aktivne u polju borbe za prava LGBTIQ populacije.
Uzimajući u obzir stepen tabooizacije ove temu u BIH, za mlade je projekat «Pravo na ljubav» bio je odlična prilika ne samo da spozanju nešto više o temi, već da razumiju odnos drugih nacija i kultura prema ovoj temi, te se sami pozicioniraju u odnosu na diskriminacije koje opterećuju kulturnu, ekonomsku i političku scenu BIH. Mladi će u narednom periodu raditi na izradi dokumentarnog filma, te mikro-narativima stanovnika sve tri države vodeći se pitanjem «Šta znači pravo na ljubav svakom od nas?»
U tom smislu i sama poruka projekta «Pravo na ljubav» ima univerzalnu vrijednost razumijevajući upravo ovo pravo kao pravo svih nas.
Drugi dio razmjene održat će se u BIH (Tuzla, Zvornik, Sarajevo i Banja Luka) u aprilu 2017.