
Banjalučka kompanija “Bema” već je smanjila broj radnika za 100, a najavljuje dodatno smanjenje za oko 200 uposlenih.
Domaća tekstilna i obućarska industrija u Bosni i Hercegovini suočava se s velikim izazovima zbog jeftine uvozne robe, manjka radne snage i pada narudžbi. Proizvođači upozoravaju da bi bez snažnije podrške domaćoj privredi mnogi kapaciteti mogli biti ugašeni.
Prema podacima Vanjskotrgovinske komore BiH, obuća čini značajan dio izvoza, ali i dalje je prisutan veliki uvoz gotove odjeće i obuće. Domaće firme teško mogu konkurisati cijenom zbog viših troškova rada, energije i logistike.
Direktorica banjalučke kompanije “Miltex” Višnja Popović ističe da problemi nisu samo u nedostatku radne snage već i u nekontrolisanom uvozu robe bez adekvatnih oznaka i kontrole kvaliteta. Također, naglašava važnost podrške domaćim proizvođačima kroz javne nabavke kako bi se sačuvala proizvodnja i radna mjesta.
Direktor “Beme” Marinko Umičević navodi da je broj zaposlenih u njegovoj firmi smanjen za 100, a planira se dodatno smanjenje za skoro 200 radnika zbog odlaska radnika u druge djelatnosti s boljim primanjima i sve jače konkurencije sa azijskih tržišta.
Industrija tekstila, kože i obuće u BiH bilježi deficit u vanjskotrgovinskoj razmjeni, što dodatno otežava položaj domaćih proizvođača i radnika.




