BiHPolitika

Potpisani protokoli o podršci sistemu prihvata deportovanih državljana BiH







Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice Bosne i Hercegovine u saradnji sa implementing partnerom Hilfswerk Intrnational danas je organiziralo okrugli sto u okviru projekta “Podrška sistemu prihvata i integracije državljana Bosne i Hercegovine koji se vraćaju po osnovu sporazuma o readmisiji – faza II”, koji je podržan od Saveznog ureda za migracije i izbjeglice SR Njemačke (BAMF).

Tom prilikom, svečano su potpisana dva protokola, Protokol o saradnji u procesu prihvata i privremenog smještaja readmisiranih lica u stanju potrebe državljana Bosne i Hercegovine u ustanove socijalne zaštite i Protokol o postupanju nadležnih institucija u prihvatu, propratu i medicinsko-socijalnom zbrinjavanju i liječenju readmisiranih osoba ovisnika o psihoaktivnim supstancama, koji se vraćaju po osnovu sporazuma o readmisiji.

Protokoli su potpisani u cilju kontinuiranog nastavka jačanja efikasnog sistema readmisije, kao institucionalni doprinos u provođenju ove preuzete međunarodne obaveze države Bosne i Hercegovine.

Potpisani protokoli su dio aktivnosti iz projekta “Podrška sistemu prihvata i integracije državljana Bosne i Hercegovine koji se vraćaju po osnovu sporazuma o readmisiji – faza 2, a koji su podržani od saveznih organa SR Njemačke u vrijednosti od 800.000 eura, pri čemu su ova sredstva usmjerena na jačanje kapaciteta Bosne i Hercegovine.

Resorni ministar Sevlid Hurtić kazao je da je taj projekt značajan zato što se građani koji se vraćaju u BiH osjećaju zapostavljeno te osjećaju veće turbulencije u BiH nego u mjestima gdje su živjeli.

– Ovo je koordinirana akcija i pokazali smo da možemo sve ako hoćemo. U radu na narednim projektima trebamo se uzajamno poštovati i razgovarati. BiH se promijenila, ali ovaj sistem će im omogućiti da lakše provedu život u BiH – kazao je Hurtić.

Ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske Alen Šeranić kazao je da je potpisivanje protokola veoma dobro koordinirana aktivnost koja uvažava nadležnosti svih aktera u BiH.

– Ovo je samo pokazatelj kako je Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice Bosne i Hercegovine uradilo kvalitetan posao – ocijenio je.

Direktor Centra za prevenciju i vanbolničko liječenje ovisnosti Mostar Siniša Skočibušić kazao je da su ljudi koji su ovisni o drogama marginalizirana grupa koja se susreće sa brojnim poteškoćama te da je dodatna poteškoća kada moraju promijeniti svoje mjesto stanovanja.

– Zbog toga je potpisivanje protokola nastavak aktivnosti koje smo radili i ranije, a danas imamo i formalni okvir. Vjerujem da je ovo održiva aktivnost koja će imati dugoročni efekt za ljude koji su u najvećoj potrebi – zaključio je.

Projekt je odobren od Vijeća ministara i Predsjedništva Bosne i Hercegovine, i od izuzetnog je značaja jer doneseni podzakonski i provedbeni akti propisuju način i procedure prihvata na graničnim prelazima, transport i privremeno zbrinjavanje deportovanih osoba, te s ova dva nova protokola se može reći da će ova oblast biti u potpunosti uređena i provodiva u oba entiteta i Brčko distriktu BiH.