Sporazum zemalja o postepenom ukidanju fosilnih goriva bio bi “jedan od najznačajnijih događaja u historiji čovječanstva” prema Al Goreu, bivšem potpredsjedniku Amerike i aktuelnom klimatskom aktivisti.
Bilo bi “iznenađenje dobrodošlice” kada bi se svjetski lideri složili na pregovorima o klimi da pozovu na ukidanje fosilnih goriva, ali takva deklaracija bi imala “ogroman utjecaj” na svijet, riječi su Gorea za Guardian na skupu u Ujedinjenim Arapskim Emiratima.
Inače, ovakva reakcija i mišljenje Gorea dolazi nakon što je sultan Ahmed Al-Jaber, izvršni direktor za naftu Ujedinjenih Arapskih Emirata i vođa klimatskih pregovora COP28, rekao je da postupno ukidanje fosilnih goriva neće omogućiti održivi razvoj osim ako se svijet ne želi vratiti u pećine.
“Postoji samo jedna mjera uspjeha za Cop28: hoće li uključivati posvećenost postepenom ukidanju fosilnih goriva ili ne. Ako uključuje takvu posvećenost, to će biti sjajan uspjeh; ako ne bude, to će biti neuspjeh,” kazao je Gore za Guardian.
Više od polovine od 200 zemalja koje su predstavljene na COP28 najavilo je da će podržati jezik sporazuma koji spominje postepeno ukidanje fosilnih goriva.
John Kerry, američki izaslanik za klimu, rekao je da je “ikome teško razumjeti” zašto bi se dozvolilo da se primarni uzrok klimatske krize nastavi, dok je Antonio Guterres, generalni sekretar UN-a, pozvao lidere u petak da nedvosmisleno podrže ukidanje nafte, uglja i gasa.
“Ne smanjiti. Postepeno ukidati,” rekao je Guterres.
Međutim, format konsenzusa značio bi da sve zemlje moraju pristati na tekst sporazuma i podrazumijeva se da se zemljama poput Rusije, Kine i Saudijske Arabije ne sviđa kompakt koji bi zahtijevao ukidanje fosilnih goriva.
Naftne kompanije, od kojih mnoge bilježe rekordne profite, planiraju velike ekspanzije u bušenju, uključujući Adnoc, nacionalnu naftnu kompaniju UAE na čijem je čelu Sultan Al Jaber , koji je i predsjednik Cop28. Al Jaber je odlučno negirao navode da koristi samit o klimi kao način za dalje sklapanje ugovora o nafti i plinu za Adnoc.