BiH

Poslodavci Federacije BiH upozorili: Planirana uredba vlade prijeti gašenjem firmi i otkazima

Udruženje poslodavaca Federacije BiH danas je s privrednicima održalo sastanak u Travniku gdje se govorilo o isplati pomoći uslijed uvećanih troškova života. Jasno su poručili da bi uredba Vlade FBiH objavljena u medijima rezultirala gašenjem firmi i otkazima.

Diskusija o novim uredbama koje utiču na regulaciju radnih odnosa i poslovanja u Federaciji Bosne i Hercegovine izazvala je veliku pažnju i zabrinutost kod poslodavaca.

Predstavnici poslodavaca danas su u Travniku izrazili potrebu za transparentnošću i socijalnim dijalogom kako bi se osiguralo donošenje kvalitetnih rješenja koja će biti u interesu i radnika i poslodavaca.

Možda će Vas zanimati i:

Današnja diskusija otvorila je niz pitanja i zabrinutosti među predstavnicima poslovne zajednice, a predsjednik Udruženja poslodavaca FBiH Adnan Smailbegović istaknuo je da se trenutna situacija odvija bez potrebnog socijalnog dijaloga i komunikacije sa svim relevantnim stranama.

“Danas je diskusija išla u smjeru da imamo najavljenu uredbu koja nije iskomunicirana, objavljena, ne znamo njen sadržaj, parcijalno iz medija saznajemo neke informacije, bez socijalnog dijaloga s bilo kime. Ovo su ozbiljne teme, važne stvari za nas i radnike, i najmanje što zaslužujemo jeste da sjednemo s vladom i sindikatom i pronađemo najoptimalnije rješenje. Ako ovo bude bez dijaloga i u ovoj formi, značajan broj kompanija će biti u problemu da će otpuštati radnike i onda ćemo imati problem s fondovima, radnim mjestima. Ovdje je borba za transparentan rad,” naglasio je Smailbegović.

Udruženje poslodavaca FBiH predložilo je nekoliko konkretnih mjera koje bi, prema njihovom mišljenju, mogle olakšati situaciju.

Među prijedlozima je izmjena Zakona o porezima na dohodak, koja bi omogućila isplatu neoporezivih naknada za ostvarene rezultate rada u iznosu do 450 KM, kako bi bilo motivirajuće za radnike. Smailbegović je istaknuo kako je ovaj prijedlog već dostavljen vladi.

“Ići s ovim rješenjem, iz medija poznatom uredbom, za Vladu FBiH je rizik jer bi rezultiralo gubitkom radnih mjesta,” pojasnio je Smailbegović.

Rasim Memagić, generalni direktor firme Alma Ras, podijelio je sličnu zabrinutost zbog nedostatka konsultacija i dijaloga prilikom donošenja ovakvih odluka.

“Ovdje smo vidjeli zabrinutost jer nemamo ispred sebe finalno rješenje. Ne trebamo ga ni imati bez konsultacija i komunikacije s privredom i drugim sferama društva kako bismo dobili najbolje rješenje. Na skupu smo danas čuli, od predstavnika firmi, da u narednoj godini teže vrsti stabilizacije poslovanja. Ne pričamo o profitima koje čuvamo za sebe, već shodno globalnoj situaciji na tržištu s mnogo neizvjesnosti i velikog pritiska na cijene usluga, moramo se vratiti za stol i pronaći najbolje rješenje kako bismo uskladili važeće akte s novim odlukama. Nijedna uredba ne bi trebala biti jača od zakona,” izjavio je Memagić.

Ministar privrede Zeničko-dobojskog kantona Samir Šibonjić je u izjavi za medije kazao da se ne trebaju donositi “kafanski zakoni” koji se tiče privrede jer je ona pokretač društva.

“Donošenje uredbi bez konsultacija sa javnošću i privrednicima ukazuje na manjak transparentnosti i uključivosti u radu Vlade Federacije BiH. Ovakav pristup može dovesti do donošenja neadekvatnih propisa, izazvati nezadovoljstvo među građanima i privrednicima te ugroziti njihovu implementaciju. Smatram potpuno neprimjerenim da se osim poslovne zajednice, nisu obavile konsultacije sa kantonalnim vladama i ministarstvima privrede. Mi kao ministarstvo privrede smo najbliži privrednicima i radnicima, upoznati smo sa stanjem u kojem se nalaze i sa njihovim interesima. Prvireda je pokretač svakog društva i od nje zavisi da li ćemo kao društvo i država ići naprijed ili ćemo nazadovati. Riječ privrednika i radnika se zato mora čuti kada su u pitanju ovako važne odluke,” kazao je Šibonjić.

Predsjednik Udruženja poslodavaca Srednjobosanskog kantona, Kemal Čolak, osvrnuo se na globalne promjene koje utiču na lokalnu privredu te apelirao na nastavak dijaloga između vlasti, poslodavaca i sindikata.

“Globalna situacija ide u novu eru, a to se i ovdje dešava kada govorimo o poslovnim subjektima i privredi. Najbitnija stvar je da se dijalog nastavi, da se oplemeni na način da u njemu učestvuju vlast, poslodavci i sindikat. Siguran sam da će na taj način, kroz te razgovore i činjenice, mnoštvo podataka dovesti do bolje uredbe nego što smo do sada saznali iz medija. Danas je 18. decembar i mi ne znamo šta će nam biti trošak s aspekta troška radne snage u narednoj godini. U svakom slučaju, ne smijemo dozvoliti uravnilovku kako smo to saznali iz medija. U nisko akumulativnim sektorima će doći do uravnilovke,” upozorio je Čolak.

Zaključak današnje diskusije jasno ukazuje na potrebu za transparentnošću, dijalogom i uključivanjem svih relevantnih strana kako bi se pronašlo najbolje rješenje koje će biti u interesu i radnika i poslodavaca, te osigurati stabilnost i razvoj privrede u Bosni i Hercegovini.

Izvor
Klix.ba

Možda će Vas zanimati i: