Povećan broj arapskih turista u Bosni i Hercegovini ne prestaje izazivati polemike u zemlji, a neke od njih idu do te mjere da prelaze u otvoreni rasizam, piše Patria.
Omladinsko udruženje „Alarm“ iz Istočnog Sarajeva organiziralo je predavanje krajem septembra diskriminirajućeg naziva “Prijeti li nam opasnost od najezde Arapa u Istočnom Novom Sarajevu”. Građane su na predavanje pozivali sa ogromnog plakata u centru općine. Gost predavač bio je dr. Darko Trifunović.
Predavanje je trebalo biti održano u sali Elektrotehničkog fakulteta u Istočnom Sarajevu 29. septembra, ali je uprava Fakulteta u posljednji čas otkazala skup, pa su gosti predavanje Trifunovića slušali u holu fakulteta. Analitičari smatraju da je ovo predavanje korišteno u predizborne svrhe, jer su tri dana kasnije u BiH održavani lokalni izbori. Nacionalistička retorika pred izbore pokazala se kao jeftina ali vrlo efikasno sredstvo da nacionalističke stranke alarmiraju svoje glasače.
Dr. Predrag Raosavljević, pomoćnik ombudsmena i šef Odjela za eliminaciju svih oblika diskriminacije rekao je za Patriju da institucije Ombudsmena zagovaraju što veći stepen tolerancije, pogotovo u jednoj zemlji kakva je Bosna i Hercegovina gdje postoji više etničkih grupa i veliki broj nacionalnih manjina, ali da treba imati na umu da su u BiH zagarantirana i prava javnog govora.
“Zagovaramo što veći stepen tolerancije. To podrazumijeva i korištenje odgovarajuće terminologije, i izbjegavanje upotrebe termina, naziva koji mogu dovesti do incidenata ili vrijeđanja bilo koje grupe”, kaže Raosavljević za Patriju.
“S druge strane, ipak, Evropska konvencija o ljudskim pravima i osnovnim slobodama kao i Ustav BiH garantuju svakome pravo na slobodu izražavanja, svako ima pravo da izrazi sopstveno mišljenje, da saopćava informacije i ideje bez miješanja bilo kojeg javnog organa, osim ako takve ideje ili mišljenja dovode do povrede nacionalne bezbjednosti, teritorijalnog integriteta, ako mogu izazvati nerede, kriminal, ugroziti zdravlje, prava, moral ili ugled drugih građana”, kaže Raosavljević.
“Dakle, odgovor na pitanje da li je sporni plakat zaista sporan leži između ove dvije postavke. Ja bih rekao možda nije moralan, ali je zakonit”, dodaje on.
Statistike govore da je povećan broj arapskih turista u BiH, ali oni svejedno nisu najbrojniji. Nalaze se tek na šestom ili sedmom mjestu. Na prvom su mjestu kada je u pitanju potrošnja novca po danu. Troše i do 200 eura na dan. Za arapske turiste u BiH vezuju se i razne kontroverze. Neki od njih kupuju nekretnine u BiH. Upravo je ta kupovina nekretnina u BiH predmet istrage koju provodi SIPA posljednjih mjeseci. Sumnja se da kod preprodaje nekretnina u BiH arapskim državljanima ima niz nepravilnosti, piše Patria.