
Organizatora propalestinskih demonstracija na Univerzitetu Columbia, Mohsena Mahdawija, uhapsili su službenici američke imigracijske službe dok je bio na razgovoru u sklopu procesa dobijanja američkog državljanstva, potvrdila je njegova advokatica.
Mahdawi, koji posjeduje zelenu kartu i koji bi narednog mjeseca trebao diplomirati na jednom koledžu u New Yorku, uhapšen je u ponedjeljak u Colchesteru, Vermont.
Njegova pravna zastupnica tvrdi da je pritvaranje rezultat “direktne odmazde” zbog njegove aktivne uloge u studentskim protestima protiv rata u Gazi, koji su organizovani na univerzitetskom kampusu.
Osim Mahdawija, privedeni su i drugi studenti učesnici sličnih protesta, uključujući Mahmouda Khalila sa Univerziteta Columbia i Rumeysu Ozturk sa Univerziteta Tufts. BBC je zatražio komentar od američke Imigracijske i carinske službe (ICE) o slučaju Mahdawija.
U.S. immigration authorities summoned Columbia student leader Mohsen Mahdawi to a citizenship interview in Vermont – and then detained him without charge. He now faces deportation to the occupied West Bank. pic.twitter.com/LMmhpl3jnG
— AJ+ (@ajplus) April 14, 2025
Na snimku koji kruži društvenim mrežama vidi se trenutak kada ga dvojica agenata u policijskim jaknama odvode u službeni automobil.
“Trumpova administracija pritvorila je Mohsena Mahdawija iz osvete zbog njegovog zagovaranja prava Palestinaca i zbog njegovog palestinskog identiteta. Ovo pritvaranje predstavlja pokušaj ušutkivanja onih koji kritikuju dešavanja u Gazi, i ujedno je protuustavno”, rekla je njegova advokatica Luna Droubi.
Ona je pred saveznim sudom zatražila privremenu zabranu premještanja Mahdawija iz Vermonta ili njegovog mogućeg protjerivanja iz SAD-a. Sudija William Sessions, kojeg je imenovao bivši predsjednik Obama, odmah je odobrio taj zahtjev.
Prema sudskim dokumentima, Mahdawi je rođen u izbjegličkom kampu na Zapadnoj obali, a u Sjedinjene Američke Države se doselio 2014. godine. Opisan je kao student filozofije i predani budist koji njeguje vrijednosti nenasilja i empatije.
Iako ima stalni boravak u SAD-u još od 2015. godine, trenutno nije poznato gdje se Mahdawi nalazi, navodi gospođa Droubi.
EXCLUSIVE FOOTAGE: Columbia student and Palestinian Mohsen Madawi was just arrested during a visit to the immigration office here in Colchester, VT. More to follow. Footage by: Christopher Helali pic.twitter.com/I9JvPS2DLn
— Christopher Helali (@ChrisHelali) April 14, 2025
Mahdawi je jedan od osnivača Palestinskog studentskog društva na Univerzitetu Columbia i otvoreni je kritičar izraelskih vojnih operacija u Gazi. U decembru je u intervjuu za emisiju “60 Minutes” optužio Izrael za činjenje genocida.
Njegovo hapšenje dolazi u jeku pojačanih mjera prema imigrantima koje provodi administracija predsjednika Donalda Trumpa. Prošlog mjeseca, američki državni sekretar Marco Rubio objavio je da je više od 300 studentskih viza poništeno, navodno kako bi se obračunali s antisemitizmom na univerzitetima.
Kritičari ovakvih mjera tvrde da vlasti neosnovano optužuju studente za antisemitizam, te time krše njihovo pravo na slobodu govora.
Senator iz Vermonta, Bernie Sanders, izjavio je na platformi X da je Mahdawi “nezakonito pritvoren tokom onoga što je trebao biti završni korak u njegovom procesu dobivanja državljanstva”, dodajući da mu mora biti omogućen pravičan i zakonit postupak, te da treba biti odmah pušten iz pritvora.
Sudija Sessions je također u ponedjeljak saslušao slučaj Rumeyse Ozturk, turske studentice s Univerziteta Tufts, koju su prošlog mjeseca također priveli imigracijski službenici. Izrazio je zabrinutost da bi Trumpova administracija mogla izazvati “ustavnu krizu” ako odbije premjestiti Ozturk iz pritvorskog centra u Louisiani natrag u Vermont, uprkos sudskom nalogu.
U međuvremenu, pravni tim Mahmouda Khalila osporava odluku imigracijskog suca kojom se dopušta njegova deportacija pod optužbom da predstavlja prijetnju nacionalnoj sigurnosti.
Khalil, još jedan vođa protesta na Univerzitetu Columbia, uhapšen je prošlog mjeseca ispred kampusa i trenutno se nalazi u pritvorskom centru u Louisiani.