Ovaj grad je već pet puta zaredom proglašen za najopasniji grad u Meksiku. Nekadašnja oaza za svjetske selebritije, Akapulko je pravi dokaz tvrdnej da je mafija preuzela stvari u svoje ruke.
Džeki i Džon Kenedi su ovdje bili na medenom mjescu, holivudke zvijezde su dolazile na odmore – danas se zločinci u Akapulku ni ne sakrivaju više. Policija je slaba i najviše čuva uglavnom malobrojne turiste. Propast grada zapravo je pravi dokaz da je držva izgubila rat sa mafijaškim kartelima.
Slavni hotel Mirador privlačio je zvijezde kao što su Elvis Prisli, Elizabet Tejlor ili Frenk Sinatra, hiljade Amerikanaca i Kanađani su bježali od zime baš u Akapulko. Sada u njega svraćaju samo Meksikanci, ali i njih je sve manje, prenosi CBS News.
Preokret se dogodio 2006. godine. Te godine u januaru dogodila se žestoka pucnjava između Sinaloa i Los Zetas kartela. Tada su tijela ubijenih i automobili u plamenu postali zaštitni simbol grada, baš kao što su to prije bili Kenedijevi ili drugi svjetski selebritiji.
Predsjednik Meksika Felipe Kalderon objavio je rat kartelima, a big boss Arturo Beltran-Lejva i njegov brat Mario Alberto, nadimka Hektor, ubijeni su 2009. godine od strane meksičke vojske.
Nakon toga se sve mijenja. Od strane kartela kontrolisani zločin preprodaje droga, nekontrolisano divlja. Osim prodaje i krijumčarenja droge, širi se spisak krivičnih djela na ucjenjivanja i otmice. Trenutno samo u Akapulku djeluje preko 20 kriminalnih grupa, kao što su Los Lokos ili 221.
Ubijaju frizere, krojače, mehaničare, taksiste, kaže Hoakim Badilo, koji vodi privatnu sigurnosnu agenciju u Akapulku.
U cijelom Meksiku je ove godine ubijeno više od 12 hiljada ljudi. Mjesec sa najviše ubijenih je bio juni, a 2017. godina još nije prošla. Razloga zašto Meksiko gubi rat s akartelima je mnogo . legislativa koja traži mnogo dokaza koji si potvrdili konkretni zločin, kraj tajnog dogovora između mafijaša i političara, i veća potražnja po drogama iz SAD-a.
Izvor: buka