SvijetValter TuzlanskiZanimljivosti i zabava

Sedam država koje se najbolje bore protiv korona virusa: Jedna stvar im je zajednička – vode ih žene




Njemačka, Finska, Island, Norveška, Danska, Tajvan i Novi Zeland smatraju se danas državama koje polako pobjeđuju opasnu epidemiju.

Borba protiv koronavirusa na svjetlost dana iznijela je brojne probleme pojedinih država, od slabog vođstva, zatezanja demokratije do kolapsa čitavih sistema. Međutim, postoje izuzeci i oni se vide na primjeru najmanje sedam zemalja. Njemačka, Finska, Island, Norveška, Danska, Tajvan i Novi Zeland smatraju se danas državama koje polako pobjeđuju opasnu epidemiju. Osim toga, tim zemljama je zajednička još jedna stvar – vode ih žene.

U Njemačkoj je zaraženo preko 125.000 ljudi, a umrlo je više od 3.100. Ozdravilo je preko 68.000. Cijeloj “ohrabrujućoj” situaciji doprinijelo je nekoliko faktora: rano i masovno testiranje, ali i veliki broj kreveta u jedinicama intenzivne njege.

U Danskoj je zaraženo preko 6.000 ljudi i umrlo je 285, ali je situacija, kako se čini, pod kontrolom jer broj novih slučajeva ne skače drastično. Od ove brojke već je ozdravilo preko 2.200 osoba.

Mlada premijerka Finske Sana Marin danas se vjerovatno smatra jednom od najboljih liderki Evrope, a svoje sposobnosti pokazala je na ovom teškom zadatku.

Sana Marin je postala najmađa liderka u svijetu kada je u decembru prošle godine postala premijerka, a iskoristila je mlade “lidere” milenijalaca i društvene mreže kao ključne u borbi protiv korona virusa i to jer je svjesna da ne prate svi medije, te je zatražila od popularnih influensera da šire glas.

U Finskoj je zaraženo nešto više od 3.000 ljudi, a umrlo je 59. Ozdravilo je njih 300.

Premijerka Norveške Erna Solberg imala je inovacionu ideju da se preko televizije direktno obrati najmađoj populaciji. Ona je na konferenciji odgovarala djeci na pitanja pristigla iz cijele zemlje, objasnivši usput i zašto je u redu u ovim situacijima biti uplašen.

Norveška je nakon Danske također najavila djelimično povlačenje pojedinih mjera.

U ovoj zemlji je zaraženo više od 6.600 ljudi, a umrle su 134 osobe. Ozdravile su 32.

 Mala ostrvska država sa premijerkom Katrin Jakobsdotir na čelu krenula je sa masovnim testiranjem svih njenih građana.

Ovo je inače i jedna od ključnih stvari za istraživanje korona virusa, s obzirom na to da je primjer na Islandu prema nekim navodima pokazao da čak polovina pozitivnih slučajeva nije imala simptome.

Na Islandu je oboljelo oko 1.700 osoba, a umrlo je njih 8. Za to vrijeme, već je ozdravilo više od 900.

Tsai Ing Ven, inače profesorka prava, postala je prva predsjednica Tajvana 2016. godine i pokazala se kao jaka liderka u borbi protiv korona virusa. Uprkos blizini Kini, gdje je epidemija izbila, Tajvan je uspio da obuzda Cvodi-19.

Sa nešto manje od 400 slučajeva, Tajvan takođe ima jednocifren broj umrlih, šest. ozdravile su 124 osobe.

Zemlja o kojoj se možda najviše pisalo prethodne nedelje je vjerovatno Novi Zeland sa premijerkom Džasindom Ardern na čelu.

Ona je zemlju stavila u ranu blokadu, naredila je samoizilaciju za sve koji dolaze na ostrvo i to još kada je bilo svega nekoliko slučajeva u državi, a strancima je zabranila ulaz.

Na Novom Zelandu je zabilježeno oko 1.300 slučajeva, a umrlo je devetoro ljudi. Ozdravilo je već preko 600.



Možda će Vas zanimati i:

Back to top button