BiHU fokusu

Održan seminar “Lokalni inkluzivni nisko-karbonski razvoj u Bosni i Hercegovini”










U petak, 27.11. u Tesliću održan je seminar na temu Lokalni inkluzivni nisko-karbonski razvoj u Bosni i Hercegovini.

Lokalni inkluzivni nisko-karbonski razvoj (LINK) predstavlja ključnu komponentu novog koncepta održivog rasta/razvoja za koji se koristi termin zeleni rast ( Green Growth).

Ovaj koncept razvoja podrazumjeva politike i mjere koje pored što doprinose održivom razvoju na osnovu principa pametnog upravljanja prirodnim i energetskim resursima, zaštite i upravljanja okolišem te upotrebe čiste (obnovljive) energije, istovremeno doprinose socio – ekonomskom razvoju.

“Energetski menadžmet je metodologija koja omogućava organizacijama da stekne uvid u energetsko stanje svoje organizacije i da kroz procese i aktivnosti propisane standardima energetskog menadžmenta može da upravlja energetskom tranzicijom, tj. da vidi na koje načine može da uštedi energiju, da poveća energetsku efikasnost i da prirpemi projekte kako da unaprijedi svoje energetske procese i da ostvari uštedu”, kazao je mr.sc. Damir Kapidžić

“Tranzicija promjene koje se dešavaju su jako brze. Ono što se dešava BiH je da mi stardandno već kasnimo u svi tim promjenama.  Živimo u jednom društvu u kojem je nivo zagađenja drugi u regionu. Snosimo posljedice svih onih loših političkih i ekonosmskih odluka koje se dešavaju u ovoj zemlji kada su u pitanju obnovlji izvori energije, energetska efikasnost i tranzicija. Svu tu cijenu plate građani na razne načine, preko poreza i  naknada. Ono što je za građane najvažnije je da u suštini shvate da su oni glavni akteri svih promjena. Svi ostali u tom sistemu, počev od opštine, kantona, entiteta i države mogu da pomognu u tom procesu. Međutim, ako građani sami ne pomognu sami sebi onda im niko drugi ne može pomoći. Kada je u pitanju energija, ono na što bi građani trebali da posvete pažnju je da štede energiju. Zašto? Zato što ona postaje sve skuplja. Kod nas je politički cijena električne  energije drži ispod svakog razumnog ekonomskog nivoa. To neće moći dugo trajat. Jednom kad pukne ta cijena, puknut će preko leđa građana”, rekao je mr.sc. Damir Miljević

“Ukoliko se ne uradi nešto u narednih deset godina ulazi se u domen takozvanih začaranih krugova gdje je pitanje da li se može nešto uraditi.  Na primjer, podizanjem nivoa mora u jednom trenutku ako se desi, ne možete više zaustaviti. Veliki broj ljudi živi uz obale mora i oni će biti poplavljeni. Na kraju uočivši da je izuzetno složena i komlikovana procedura, UN je napravio ekspertsku grupu koja svakih pet godina objavljuje  izvještaj u kojem vrši predikcije. Prvo se mislilo da je dva stepena povećanje zatopljavanja do kraja ovog vijeka, nešto što bi moglo da obezbijedi normalan život. Prosječne temperature, znači biće mjesta gdej će to biti mnogo više, na kraju se to govori da je to 1, 5 stepen. EU teži tome . I to je vapaj za spas čovječanstva. Nemamo više  od 10 godina da radikalno promjenimo način na koji korostimo fosilna goriva”, rekao je dr.sc. Mirza Kušljugić.

Čitav projekt možete vidjeti  OVDJE.



Možda će Vas zanimati i:

Back to top button