TuzlaTuzlanski kantonVijesti

Odluka o povećanju minimalne plate u FBiH izazvala je radikalne reakcije




Od 1. januara 2025. godine, minimalna plata u Federaciji Bosne i Hercegovine (FBiH) povećana je na 1.000 konvertibilnih maraka (KM), što iznosi približno 511 eura. Ova odluka, koja je izazvala različite reakcije među ekonomskim akterima, postavlja izazove i mogućnosti kako za radnike, tako i za poslodavce.

Stavovi o Odluci

Premijer FBiH, Nermin Nikšić, podržava ovu promjenu, naglašavajući da je povećanje plata neophodno kako bi se poboljšao status radnika, koji su često radili za niske plate. Sindikalna udruženja također pozdravljaju ovu odluku, smatrajući da predstavlja korak ka pravednijem položaju radnika. S druge strane, poslodavci upozoravaju da će povećanje minimalne plate stvoriti dodatne troškove i potencijalno uzrokovati smanjenje broja radnih mjesta. Predsjednik Ekonomsko-socijalnog vijeća (ESV), Safudin Čengić, ističe da odluka nije bila jednoglasno prihvaćena među svim socijalnim partnerima.

Argumenti za i protiv povećanja minimalne plate

Ekonomista Hadis Bajrić procjenjuje da bi povećanje minimalne plate moglo stvoriti dodatni finansijski pritisak na kompanije, jer bi im godišnji troškovi porasli za dodatnih 2,31 milijardi KM. Također, predviđa se da bi dodatni troškovi doprinosa mogli iznositi oko 960 miliona KM, što bi moglo dovesti do smanjenja broja radnih mjesta, osobito u regiji Tešanj, gdje se procjenjuje da bi moglo doći do gubitka između 700 i 800 radnih mjesta. Povećanje minimalne plate bez odgovarajućih mjera moglo bi također izazvati inflaciju i povećanje cijena usluga.

S druge strane, podržavaoci ove mjere ističu nekoliko prednosti. Povećanje plata omogućit će radnicima veću kupovnu moć, a prema nekim analizama, poslodavci će imati niže troškove na druge obaveze nego što je prvobitno procjenjivano. Takođe, očekuje se bolja regulacija isplate plata, čime bi se smanjio broj nezakonitih isplata “na ruke” i podstaklo usmjeravanje sredstava kroz legalne tokove.

Uticaj na male obrtnike i radnike

Ministar razvoja, poduzetništva i obrta, Vojin Mijatović, najavio je subvencije za male obrtnike i zanate kako bi im pomogao da premoste izazove koje donosi nova odluka. Ove mjere trebale bi olakšati prelazak na veće plate i nove obaveze koje proizlaze iz povećanja minimalne plate.

Zamjenik premijera Federacije Bosne i Hercegovine i ministar razvoja, poduzetništva i obrta Vojin Mijatović

Potencijalno Preseljenje Firmi

Neki poslodavci iznose mogućnost preseljenja svojih poslovnih aktivnosti u druge bh. entitete, posebno u Republici Srpskoj, gdje bi troškovi mogli biti niži. Međutim, izazovi sa preseljenjem radne snage iz FBiH u RS ostaju, naročito ukoliko radnici žele zadržati svoje društvene i ekonomske veze u FBiH.

Odluka o povećanju minimalne plate u FBiH izazvala je radikalne reakcije i postavila je pred Vladom, poslodavcima i sindikatima zadatak da promišljeno analiziraju sve uticaje ove mjere. Kako bi se postigao održiv ekonomski razvoj, bit će neophodna dalja saradnja između svih aktera kako bi se našla rješenja koja balansiraju interese radnika i poslodavaca, a istovremeno podržavaju stabilnost tržišta rada i privrede.

Izvor Al Jazeera