BiH

Obilježen Europski dan borbe protiv trgovine ljudima










U Zgradi Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine u Sarajevu, Udruženje Međunarodni forum solidarnosti – EMMAUS (MFS-EMMAUS) u suradnji sa Ministarstvom sigurnosti Bosne i Hercegovine/Odsjekom za borbu protiv trgovine ljudima danas obilježilo je Europski dan borbe protiv trgovine ljudima.

U cilju podizanja svijesti šire javnosti o trgovini ljudima u Bosni i Hercegovini, te prevencije ovog problema, posebno među djecom i mladima, te međusektorske suradnje relevantnih institucija i organizacija u oblasti borbe protiv trgovine ljudima, realizirana je konferencija za medije i javnost.

Kao izlagači medijima su se obratili predstavnici Ministarstva sigurnosti BiH/Odsjeka za borbu protiv trgovine ljudima, Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice BiH, Udarne grupe u  borbi protiv trgovine ljudima, te Međunarodnog foruma solidarnosti-EMMAUS-a.

Najčešći oblik trgovine ljudima u našoj zemlji je prosjačenje, osim njega prisutna je i prostitucija, radna eksploatacija, prisilno sklapanje braka, ali i krijumčarenje ljudi, to pokazuju podaci Ministarstva sigurnosti BiH o broju slučajeva za ovu godinu. Prema prikupljenim podacima od strane tužilaštva, službi za sprovođenje zakona, centara za socijalni rad te nevladinih organizacija u Bosni i Hercegovini za period januar – juni 2017. godine, identificirano je 50 potencijalnih žrtava trgovine ljudima, navela je Stanislava Tanić, šefica Odsjeka za borbu protiv trgovine ljudima Ministarstva sigurnosti Bosne i Hercegovine.

MFS-EMMAUS javnosti je posebno ukazao na problem maloljetnika bez pratnje, kao posebno ranjive kategorije i potencijalnih žrtava trgovine ljudima, koji u sve većem broju, u imigracionim valovima dolaze u Bosnu i Hercegovinu, kao i problem zloupotrebe i nasilja nad djecom u digitalnom okruženju. Naime, prema podacima MFS-EMMAUS-a, tokom 2017. godine, MFS-EMMAUS je zbrinuo i pružio asistenciju za dvadeset i osam (28) malodobnih ilegalnih migranata bez pratnje iz Avganistana, Kosova, Turske i Slovenije, dok je u prethodne dvije godine pružena asistencija za po jednog malodobnog ilegalnog migranta godišnje, navela je Elma Zahirović u ime MFS-EMMAUS-a. Također, navela je da je putem online SOS linije za prijavu zloupotrebe i nasilja nad djecom u digitalnom okruženju MFS-EMMAUS od 2010. godine primio preko 670 prijava o različitim oblicima zloupotrebe djece putem informacijskih i komunikacijskih tehnologija.

Saopšteno je da je MFS-EMMAUS uputio dopis svim ministarstvima obrazovanja u Bosni i Hercegovini, te osnovnim i srednjim školama, s pozivom da se priključe inicijativi te obilježe Europski dan borbe protiv trgovine ljudima, održavanjem tematskih časova na temu trgovine ljudima, obavještenjem putem javnog razglasa, ili sličnim aktivnostima, i na ovaj način doprinesu prevenciji i podizanju svijesti djece i mladih o navedenim problemima, sve prisutnijim u našem društvu.



Možda će Vas zanimati i:

Back to top button