BiH

Novinaru Draganu Bursaću prijete smrću zbog teksta: Pazi se, mišu smrdljivi! (FOTO)

Kolumnistu Al Jazeere Balkans, Draganu Bursaću upućene su prijetnje smrću zbog teksta “Slavi li Banja Luka srebrenički genocid?”, u kojem iznosi svoje stajalište o najavljenom skupu podrške Ratku Mladiću, optuženom za najteže zločine počinjene u BiH. Skup je najavljen za 11. juli, na dan u kojem se obilježava godišnjica srebreničkog genocida.

Korisnik Facebooka, koji koristi nadimak “Čaruga Stanisavljević” pogrdnim se riječima obratio Bursaću, poručivši mu da će “doći na penal”, ali i da je “penal dosuđen”. Takvu su poruku prijetnjom smrću ocijenili u Udruženju “BH Novinari” te odmah pozvali nadležne da reagiraju. I sâm Bursać se pokušao obratiti, putem zaštićenog broja telefona, policijskom službeniku zaduženom za takve prijetnje, no nije uspio dobiti policajca.

“Odmah sam se obratio policiji jer sam ranije dobio taj, zaštićeni broj policijskog službenika koji je zadužen za ovakve slučajeve. Međutim, taj je broj trenutno nedostupan. Povod da dobijem takav broj jeste bio jedan napad, također prijetnje smrću koje sam dobio ranije. Danas to nisam uspio i trebao bih proći kroz svu tu proceduru da bih uopšte prijavio da me neko maltretirao kao ugroženu osobu”, rekao je Bursać u izjavi za Al Jazeeru.

Obratio se i BH novinarima, te im poslao screenshot prijetnje koja je postavljena ispod teksta.

“Kolege su mi rekle da će to odmah prijaviti policiji. Želim da vjerujem da će policija odraditi svoj posao, a onda je to na tužilaštvu i višim instancama. Volio bih samo da u ovom slučaju budem primjer da država radi svoj posao”, dodao je Bursać.

Osuda novinarskog udruženja

“BH novinari su principijelno protiv svake prijetnje, a pogotovo protiv prijetnje smrću”, reagirao je Marko Divković, predsjednik udruženja.

Pozvao je nadležne organe da učine sve, “na prvom mjestu da sankcionišu onoga ko prijeti i pruže svu moguću zaštitu kolegi, jer lični i javni stav o bilo kom društvenom problemu jeste i pravo, i obaveza novinara”.

“Ne može se raditi novinarski posao i uvijek gledati hoće li nam neko zbog nečega prijetiti. Kolega je javno iznio svoj stav i javnost o njemu može iznijeti svoj stav, ali prijetnja u bilo kojoj formi, bilo kome ili bilo kojem novinaru je sama po sebi i zabranjena, i nedopustiva”, poručio je Divković.

Svjestan je da oni koji prijete najčešće ne koriste svoje pravo ime i prezime, ali poziva nadležne da učine sve, pronađu odgovornog i sankcioniraju ga primjereno.

“Zaista sam postavio tekst sa upitnikom i pitao da li će Banjalučani stati na stranu ljudi koji slave one koji su počinili genocid. Ispostavilo se ne samo da će stati, nego i osuđuju ljude poput mene i manjine koja je duboko antifašistički protiv takvih falangi, takvih fašističkih bahanalija. I to entitet Republika Srpska ne samo da dozvoljava nego je policija i dala saglasnost”, konstatira Bursać.

Izvor: Al Jazeera

Možda će Vas zanimati i: