BiHVijesti

Nova sistematizacija u RMU Zenica: Poznato koliko je radnika proglašeno viškom













Rudnik mrkog uglja Zenica zvanično ide u sistematizaciju radnih mjesta. Od 800 radnika, njih 164 proglašeno je viškom.

Odlučeno je ovo na sjednici Upravnog odbora Elektroprivrede BiH. Hoće li ovo riješiti nagomilane probleme zeničkog rudnika?

“Bolje 150 radnika zbrinuti adekvatno nego da 800, evo 796 nas ima nego da smo svi pali i da nas nema nigdje,” rekao je Elvedin Avdić, predsjednik Sindikata RMU Zenica.

Ovim riječima i sindikat, ali i radnici Rudnika mrkog uglja Zenica dočekuju sistematizaciju u ovom rudniku. Sa obustavljenom proizvodnjom i dok čekaju isplatu već dvije zaostale plate, smanjenje broja radnika vide kao jedino rješenje.

“Mi smo možda mogli i tražiti plata da se isplati, li ne, mi smo željeli da kao Sindikat stojimo iza tih ljudi, tih 154 da oni odu sa uvezanim radnim stažom i sa adekvatnim otpremninama,” objasnio je Avdić.

Ovo je samo prva faza. Novim Pravilnikom o organizaciji, te izmjeni Pravilnika o sistematizaciji radnih mjesta RMU Zenica u narednih godinu dana uslijedit će još dvije. Broj radnika će se dalje smanjivati, a na kraju je planirano i zvanično zatvaranje pogona Stara Jama.

“Obzirom da mi i po novoj sistematizaciji od 641 radnika imamo upražnjenih 19 radnih mejsta na mjestu NK raqdnik u jami, tako da je sva ova priča mahom oko randika koji su vani i koji su zbog zatvaranja tog pogona sada ostali neraspoređeni po sistemazizaciji,” rekao je Mensur Hukić, direktor RMU Zenica.

Ističu da se ovim otvara put ka produktivnijoj proizvodnji u jedinom preostalom pogonu Raspotočje, od kojeg u konačnici ovisi isplata plata radnicima. Sada je norma za rad od 20 hiljada tona mjesečno – ostvariva. Ipak, sindikalni predstavnici svjesni su da sličan scenario čeka i ostale rudnike Federacije, te pored optimizma dijele i opravdanu bojazan, piše BHRT.ba.

“Ne treba bježati od isitine. Ovo je jedna faza u zatvaranju rudnika u konačnici e sad da li će to biti u naredne tri ili šest pokazat će nam rezultati rada, novi pravilnik o organiazciji i i sistemaziaciji,” navodi Sinan Husić, predsjednik Sindikata radnika rudnika FBiH

Uporedo sa ovim procesima kreće se i u aktivnosti isplate plata zeničkim rudarima, jer je to prvi i glavni preduslov da se u ovom rudniku ponovo počne kopati ugalj.



Izvor
N1info.ba

Možda će Vas zanimati i:

Back to top button