Svijet

Njemački ministar za Evropu: “Potrebno je nastaviti sankcije protiv Milorada Dodika”

Gunther Krichbaum




Njemački Bundestag danas je održao sjednicu tokom koje je razmatrana dalja podrška učešću Bundeswehra u misiji EUFOR Althea u Bosni i Hercegovini. Savezna vlada je pozvala na produženje mandata ove misije, uz isticanje njene važnosti za očuvanje stabilnosti u zemlji.

 

Više parlamentaraca iskoristilo je ovu priliku i da ukaže na složenu političku situaciju u BiH, te su se založili za nastavak sankcija protiv predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika.

Poslanici su istakli kako je EUFOR Althea ključna za očuvanje mira i provođenje Dejtonskog mirovnog sporazuma, naglasivši potrebu da se mandat produži za još godinu dana. Prema predloženom planu, u misiji bi moglo biti angažovano do 50 pripadnika Bundeswehra.

Trenutni mandat ističe krajem juna, a njemački zvaničnici smatraju da je politička i sigurnosna situacija u BiH i dalje zabrinjavajuća, posebno zbog izraženih separatističkih stavova vlasti u Republici Srpskoj.

Glavni ciljevi misije EUFOR Althea

EUFOR Althea, međunarodna vojna misija u BiH, zadužena je za podršku implementaciji Dejtonskog sporazuma. Pored osiguravanja mira i sigurnosti, misija pomaže u obuci Oružanih snaga BiH, kao i u nadzoru i savjetodavnim aktivnostima. Trenutno u misiji učestvuje oko 1.500 vojnika iz više članica Evropske unije, među kojima i 35 njemačkih vojnika.

Njemački kontingent bio je prisutan u BiH od 2004. do 2012. godine, a vraćen je 2023. zbog pogoršanja bezbjednosne situacije.

Krichbaum: Dodik nastoji produbiti podjele

Gunther Krichbaum iz Kršćansko-demokratske unije (CDU), ministar za evropska pitanja, upozorio je na sve prisutnije separatističke tendencije u Republici Srpskoj, koje predvodi Milorad Dodik.

„Dodik teži daljoj podjeli zemlje“, rekao je Krichbaum, te naglasio da je zbog toga nastavak misije EUFOR-a neophodan. Takođe je podržao produženje sankcija protiv Dodika, navodeći da one mogu djelovati kao sredstvo odvraćanja.

Dodao je i da je Dejtonski sporazum uspješno zaustavio rat, ali da je institucionalno učvrstio etničke podjele koje i dalje ometaju jednakopravnost građana, uključujući pripadnike manjina poput Jevreja i Roma.

„U BiH još uvijek imamo škole u kojima se djeca razdvajaju – iako ne po entitetima, već po etničkoj pripadnosti“, rekao je Krichbaum, osvrćući se na fenomen „dvije škole pod jednim krovom“, i uz to pomenuo kako je ministrici Anni Lührmann bilo neugodno tokom posjete Banjaluci, zbog ponašanja vlasti u entitetu.

Schmid: Stabilnost bez oružanih sukoba je uspjeh

Nils Schmid iz Socijaldemokratske partije (SPD), parlamentarni državni sekretar u Ministarstvu odbrane Njemačke, naglasio je da prisustvo međunarodnih trupa u BiH ima presudnu ulogu u očuvanju mira.

„Od 1995. nismo svjedočili oružanim sukobima u BiH – i to je značajna zasluga EUFOR-a“, kazao je Schmid, ističući važnost nastavka međunarodnog angažmana u zemlji.

Jasna poruka o evropskoj perspektivi

Obojica zvaničnika složila su se da BiH, zajedno s drugim zemljama zapadnog Balkana, treba imati jasnu i dostižnu perspektivu članstva u Evropskoj uniji.

Prijedlog o produženju učešća Bundeswehra u misiji EUFOR biće dodatno razmatran u odborima Bundestaga, a konačna odluka se očekuje u narednim sedmicama.



Možda će Vas zanimati i: