Svijet

NJEMAČKA PRED HISTORIJSKIM ZAKONOM, TREBA LI NAM I U BIH? 2.500 eura kazna roditeljima ako odbiju vakcinu za dijete

Od početka godine imaju više boginja kod djece nego u cijeloj 2016. godini.

Njemačka vlada je predložila da obdaništa dobiju obavezu da je obavijeste o roditeljima koji nemaju dokaz da su bili na konsultacijama sa ljekarima o vakcinaciji djece. Ovakvom mjerom jedna od najrazvijenijih evropskih zemalja i okosnica EU želi da poveća broj vakcinisane djece, koji je opao proteklih godina, i zbog čega djeca i odrasli oboljevaju od bolesti kao što su boginje.

Njemačka ide čak toliko daleko da su odlučili da kažnjavaju odbijanje odlaska na konsultacije o vakcinaciji sa 2.500 eura, međutim vlastima nije uvijek poznat identitet tih roditelja, pa je pitanje koliko će kazne važiti za sve, prenosi FoNet.

OD POČETKA GODINE VIŠE BOGINJA NEGO CIJELE 2016.

Parlament će u četvrtak ozbiljno odlučivati o tom prijedlogu, s’ obzirom na podatak da je samo ove godine u Njemačkoj zabilježeno 410 slučajeva boginja, što je više nego u cijeloj 2016. godini. Čak je jedna tridesetsedmogodišnja žena umrla ovog mjeseca u Esenu od boginja.

Prva je ovu odluku donijela Italija gdje je prije nedjelju dana usvojen zakon po kome će roditelji morati da vakinišu djecu protiv zaraznih bolesti, s obzirom na to da se povećao broj oboljelih od boginja, prenosi Reuters.

Djeca stara do šest godina morat će da budu vakcinisana da bi mogla da budu primljena u vrtiće, a roditelji koji svoju djecu pošalju u školu nakon te starosti, a da ih nisu vakcinisali platiće novčanu kaznu.

Premijer Paolo Đentiloni rekao je da vakcine protiv boginja, zaušaka, rubeole i meningitisa, koje su do sada bile samo preporučene, sada postaju obavezne. Obavezno je i vakcinisanje protiv dječjie paralize, difterije, tetanusa, hepatitisa B, gripa i hemofilije B.

Najnoviji prijedlog Njemačke na svom profilu podijelio je i srpski epidemiolog dr. Predrag Kon kao jedan od zagovornika vakcinacije. Kako je ovo tema o kojoj se godinama unazad polemiše, pitanje je da li će preduzete mjere u Njemačkoj i Italiji imati odjeka i kod nas, ali i u ostalim evropskim zemljama.

Možda će Vas zanimati i:

Back to top button