Na Vrhovnom sudu Holandije u toku je izricanje drugostepene presude po tužbi udruženja koje okuplja preživjele žrtve genocida u Srebrenici protiv Holandije.
Prvostepenom presudom iz 2014. godine Holandija je proglašena odgovornom što nije spriječila ubistva približno 300 ljudi tokom genocida u Srebrenici u julu 1995. godine, javlja iz Haga reporter Al Jazeere Emir Skenderagić.
Radi se osobama koje su se nalazile u bazi Ujedinjenih naroda, odnosno holandskog bataljona u Potočarima, u trenutku kada je Vojska Republike Srpske zauzela Srebrenicu.
Na prvostepenu presudu žalile su se obje strane.
Predstavnice Udruženja “Majke enklava Srebrenica i Žepa” očekuju da će drugostepenom presudom Holandija biti proglašena odgovornom za smrt više od 8.000 Srebreničana koji su ubijeni u genocidu.
„Mi tražimo odgovornost svih. Međutim, nikako ne mogu izbjeći odgovornost za Potočare. U Potočarima je odvedeno blizu 2.000 naših najmilijih“, kazala je Munira Subašić.
Kada Hotić kaže kako “materijalna strana nije bitna, ali je bitno priznanje odgovornosti jer su bili u sastavu UN-a, dok su odvodili, silovali, ubijali”.
Prema presudi Okružnog suda u Hagu, koji je odlučivao o tužbi srebreničkih majki i udovica, Holandija je odgovorna samo za one ljude koji su se nalazili u bazi mirovnih snaga za vrijeme napada na Srebrenicu 1995. godine.
“Holandski bataljon je trebao uzeti u obzir mogućnost da bi ovi muškarci mogli biti žrtve genocida. Može se sa dovoljnom sigurnošću reći kako bi oni ostali živi da im je holandski bataljon dozvolio da ostanu u bazi. Sarađujući u deportacijama ovih muškaraca, holandski bataljon je djelovao nezakonito”, navodi se u presudi kojom je samo djelomično uvažena tužba Srebreničana.
Holandski Vrhovni sud je 2013. godine presudio da je Holandija odgovorna za smrt trojice Bošnjaka u Srebrenici, te odredio po 20.000 eura odštete za svaku od žrtava.