Biznis

Nafta gubi vrijednost, a proizvodnja raste – tržište na udaru globalnih tenzija

Trgovinski rat




U maju će Saudijska Arabija, Rusija, Irak, Ujedinjeni Arapski Emirati, Kuvajt, Kazahstan, Alžir i Oman povećati proizvodnju nafte za ukupno 411 hiljada barela dnevno.

 

Ova odluka dolazi u trenutku kada su cijene nafte na svjetskim tržištima u padu već drugu sedmicu zaredom, pod pritiskom trgovinskog sukoba između SAD-a i Kine te najava o povećanoj ponudi nafte.

Na londonskom tržištu barel nafte pojeftinio je za 1,3 posto, te sada iznosi 64,76 dolara, dok je na američkom tržištu zabilježen pad od 0,8 posto, na 61,50 dolara po barelu.

Pad cijena uslijedio je nakon prethodne sedmice u kojoj su cijene potonule više od 10 posto. Glavni uzrok nestabilnosti su pojačane tenzije između Washingtona i Pekinga – trgovci strahuju da bi carinski rat, koji je inicirao američki predsjednik Donald Trump, mogao usporiti globalni ekonomski rast, a time i smanjiti potražnju za naftom.

U srijedu su cijene nakratko porasle nakon što je Trump najavio odgodu uvođenja dodatnih carina za 90 dana – osim za Kinu. Međutim, ubrzo su ponovno pale kada su carine na kinesku robu povećane na ukupno 145 posto, a Kina je uzvratila podizanjem svojih carina na 125 posto.

Analitičari upozoravaju da bi nastavak ovog trgovinskog sukoba mogao znatno smanjiti obim globalne trgovine i dodatno zakočiti potražnju za energentima.

„Tržište trenutno oblikuju carinske mjere i sve slabije povjerenje u jasnu i predvidivu ekonomsku politiku“, izjavio je Tamas Varga iz analitičke kompanije PVM.

Uprkos smanjenim očekivanjima o potražnji, Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEC) objavila je kako će povećanje proizvodnje, planirano za tromjesečni period, ipak biti realizirano, uz obrazloženje da su tržišni izgledi i dalje „pozitivni“, a odnos ponude i potražnje „stabilan“.

Možda će Vas zanimati i: