Zanimljivosti i zabava

Nacisti u Drugom svjetskom ratu koristili droge kako bi imali više energije

Historičari već dugo znaju da su nacisti koristili drogu, ali nije bilo jasno šta je droga koju su koristili radila njihovom tijelu i mozgu. Istraživanje pokazuje da su njemački ljekari vojnicima u Drugom svjetskom ratu propisivali metamfetamin kada su se osjećali umorno ili depresivno.

Prema medicinskom kartonu Adolfa Hitlera, lider nacista koristio je kokain u liječenju sinusa.

“Međutim, nije poznato koliko je upotreba metamfetamina bila rasprostranjena u Trećem rajhu. Postoje indicije, ali sumnjam da je cijeli rat uzrokovan djelovanjem ovih lijekova”, rekao je Stephen Snelders, historičar sa Univerziteta u Holandiji, koji je proučavao historiju upotrebe droge u nacističkoj Njemačkoj.

On vjeruje da su vojni ljekari propisivali metamfetamin vojnicima i civilima, ali je za to veoma malo dokaza.

Njemački autor Norman Ohler u svojoj novoj knjizi dovodi u vezu njemačke vojnike i metadon, kokain, pa čak i opijate.

“Nacistički zvaničnici koristili su droge poput metamfetamina, hidroklorida (kristal metadon) i kokaina. Njemačke vojne jedinice i avijacija dobijali su, u cilju poboljšanja efikasnosti, drogu na bazi metamfetamina Pervitina koji se u Njemačkoj proizvodio od 1937. godine. Pervitin i metabolički stimulansi isprobavani su na studentima i u koncentracionim logorima”, napisao je Paul Weindling, profesor istraživač na Univerzitetu Oxford Brookes.

Kristen Keefe, profesorica farmacije i toksikologije na Univerzitetu u Utahu, kaže da ove droge utječu različito na iste sisteme.

“Metadon i kokain potiču oslobađanje dopamina i serotonina, dva glavna neurotransmitera u mozgu koji korisnicima daju osjećaj energije i euforije, a služili su i olakšavanju boli”, rekla je ova profesorica koja tvrdi da je negativna stvar što su opijati u slučajevima predoziranja smrtonosni.

U SAD-u je metamfetamin klasificiran kao droga druge kategorije, što znači da se često zloupotrebljava i da se ne može dobiti bez recepta. Kokain i opijati su također droge druge kategorije. Kife ipak tvrdi da su te droge u historiji rata bile široko rasprostranjene.

“Vlade Njemačke, Engleske, Amerike i Japana davale su svojim vojnicima metamfetamin kako bi povećale njihovu izdržljivost i budnost”, navodi se u projektu Univerziteta u Arizoni.

Američki zvaničnici su nedavno rekli da su prošle godine neki džihadisti u Siriji koristili kaptagon, amfetaminske pilule koje omogućavaju veću energiju i euforiju.
Nakon što su 2002. godine dva američka pilota ispustila bombe koje su ubile četiri kanadska vojnika u južnom Afganistanu, advokat pilota tvrdio je da su zrakoplovne snage vršile pritisak na pilote da koriste amfetamine koji su utjecali na moć njihovog rasuđivanja. Keefe tvrdi da su ti dokazi odbačeni i da su piloti koristili deksedrin, dekstroamfetamin i amfetamin da bi ostali budni.

“Droge su tokom historije korištene da povećaju energiju i sposobnost pilota i vojnika da ostanu budni”, kaže Keffe i tvrdi da to nisu radili samo nacisti.

Izvor: depo.ba

Možda će Vas zanimati i: