
Iznenadna smrt trogodišnjeg Dejana, sina glumca Srđana Todorovića šokirala je javnost u regionu, a obdukcija dječaka pokazala je da je uzrok tragedije takozvani SIDS – “iznenadna smrt”.
Slučaj malog Dejana nije jedini i sindrom iznenadne smrti je rastući problem u cijelom svijetu.
Sindromom iznenadne smrti (SIDS) smatra se stanje kada dijete u krevetiću ostane bez života, a ne postoji nijedno objašnjenje zbog čega se to dogodilo, piše Live Science. Prema podacima američkog Centra za kontrolu i prevenciju bolesti, to je vodeći uzrok smrti beba, a u Americi je, samo u toku 2010. godine, tako život izgubilo više dvije hiljade djece.
Statistički podaci još pokazuju da je SIDS češći kod dječaka nego kod djevojčica. Ovaj naučni sajt je izdvojio poznate uzroke i načine prevencije.
Američki nacionalni zdravstveni instituti kao najčećše faktore koji dovode do SIDS-a navode sljedeće:
- beba se teško budi,
- poteškoće organizma da detektuje višak ugljen-dioksida u krvi,
- spavanje na stomaku ili na boku,
- spavanje na izrazito mekanim površinama,
- spavanje s roditeljima,
- prerano rođenje ili mala težina na rođenju,
- izloženost bebe duhanskom dimu – i tokom majčine trudnoće i po rođenju djeteta,
- nedovoljna prenatalna njega,
- siromaštvo,
- to što je beba jedna od blizanaca ili trojki, četvorki…
- kratak razmak između trudnoća.
Što se tiče načina odbrane od mogućnosti za pojavu sindroma iznenadne smrti, sajt LiveScience iznio je preporuke Američke pedijatrijske akademije. Stručnjaci iz ove institucije savjetuju:
- Neka beba spava na leđima. (Prema podacima Američke pedijatrijske akademije, ovo smanjuje vjerovatnoću za SIDS za čak 50 odsto.)
- Dijete bi trebalo da spava na tvrđoj podlozi.
- Beba ne bi trebalo da dijeli postelju, tj. da spava s roditeljima. S druge strane, preporučuje se da bebin krevetac bude u sobi u kojoj spavaju i roditelji.
- U krevecu ne treba da budu jastučići, bespotrebni ćebići i plišane igračke.
- Temperatura ne bi smjela da bude previsoka.
- Ne koristite proizvode koji se mogu pronaći na tržištu, a koji se reklamiraju kao preventive za sindrom iznenadne smrti, jer nijedan od njih nije odobren od strane zvaničnih institucija, niti testiran na bezbjednost i efektivnost.
- Ne primoravajte bebu da koristi cuclu, ali joj je, ukoliko ona to želi, dajte tokom spavanja.
- Uz to, nacionalni zdravstveni instituti preporučuju i dojenje kao odličnu zaštitu jer se tako smanjuje vjerovatnoća da će se razviti infekcije disajnih puteva.
Izvor: telegraf.rs