BiHVijesti

Maloljetničke trudnoće u TK-u sve izraženiji problem (VIDEO)










Problem maloljoljetničkih trudnoća sve je izraženiji i otvara pitanje potrebe seksualnog odgoja mladih i u školama.

O uvođenju predmeta seksualni odgoj u obrazovni proces još se govori suzdržano, stidljivo ili gotovo nikako.

Postavljaju se pitanja zašto je i danas u društvu to tabu tema i kako spriječiti da djeca rađaju djecu.

U posljednjih nekoliko godina maloljetničke trudnoće su problem s kojim se susreću u Univerzitetskom kliničkom centru u Tuzli. Nebriga roditelja, izbjegavanje razgovora o ovoj temi, radoznalost, slaba informisanost ili nagovor vršnjaka neki su od razloga učestalosti ove pojave. Maloljetnička trudnoća je problem koji se ne bi trebao potiskivati, prvenstveno zbog zdravlja budućih majki, ali i djece.

– Izraženiji trend se dešava u određenim populacijama i u određenoj skupini društva koji još uvijek podržavaju te trendove da se ranije prekida škola i da se ranije sklapaju brakovi – navodi prim. prof. dr. med. sci. Azra Hadžimehmedović, specijalista ginekologije i akušerstva UKC Tuzla.

S ovim problemom susreli su se i u Odgojnom centru Tuzlanskog kantona, gdje je na tretmanu usljed određenih problema boravila i maloljetna trudnica.

– U konkretnom slučaju imali smo problema s održavanjem zdravlja te maloljetnice te smo imali intervencije koje su se, hvala Bogu, završile kako treba – kaže Denis Husić, direktor Odgojnog centra TK-a.

Maloljetnička trudnoća ostavlja određene zdravstvene posljedice i na mladu djevojku koja prerano postane majka, ili se odluči na pobačaj, o čijem preciznom broju kada su u pitanju maloljetnice je teško govoriti.

Broj nasilnih prekida trudnoća je zasigurno veći ako se u obzir uzmu i privatne ginekološke klinike. Uvođenje predmeta seksualno vaspitanje u završne razrede osnovnih škola djelimično bi riješilo ovaj problem, što je barem, kada je u pitanju područje Tuzlanskog kantona, svaki put završavalo bezuspješno.

– Da bi se takav predmet uveo, potrebna je zainteresiranost šire društvene zajednice, ali i mnoga pitanja koje trebamo zajednički riješiti, odnosno, na koji bismo način predmet seksualnog odgoja uvodili u škole na području Tuzlanskog kantona – kaže Nikola Čiča, direktor Prosvjetno-pedagoškog zavoda TK-a.

S druge strane sociolozi smatraju da obrazovanje i škola ne mogu puno uraditi na rješavanju ovog problema i da je porodica najbitniji faktor u odgoju i vaspitanju djece.

– Izgubila se ta interakcija između roditelja i djece u smislu obrazovanja i davanja instrukcija na koji način oni trebaju da se ponašaju – ocjenjuje  sociologinja Smiljana Vovna.

Recimo i da su četiri porodilje u 2018. godini ostavile novorođenčad u Klinici za ginekologiju, a trend ostavljanja beba po rođenju je problem i s kojim se suočavaju u Domu za djecu bez roditeljskog staranja.

– Samo prošle godine smo na smještaj primili 12 malih beba uzrasta od rođenja do prve godine života – navodi Amir Muharemović, direktor Doma za djecu bez roditeljskog staranja Tuzla.

Maloljetničke trudnoće su i dalje u BiH tabu tema, ali suočavanje s posljedicama često zna donijeti mnogo veći problem. Stoga je krajnje vrijeme poduzeti konkretne korake u cilju njegovog rješavanja.

IZVOR: federalna.ba



Možda će Vas zanimati i:

Back to top button