Festival Savremene ŽeneU fokusu

Maida Bilal – žena koja je svojim tijelom bila sprema da odbrani prirodno bogatsvo Kruščice




Festival savremene žene povezuje i podržava sve uspješne priče regije i Bosne i Hercegovine, ali i ciljano motiviše mlade žene. Ko ili šta je savremena žena danas? Ambiciozna, kreativna, hrabra, pokretač pozitivnih promjena…ona preuzima odgovornost i umrežava se.

III. Međunarodni Festival savremene žene održat će se ove godine od 08. do 11. oktobra u Tuzli. Blizu 80 govornica, moderatora i moderatorica, umjetnica iz čitavog svijeta učiniti će i ovaj Festival događajem za pamćenje.

III. Festival imati će dijelom drugačiju formu ali će se fizički dogoditi u Tuzli uz poštivanje epidemiološko-zaštitnih mjera i preporuka.

Festival savremene žene povezuje i podržava sve uspješne priče Bosne i Hercegovine, regije i svijeta ali i ciljano motiviše mlade žene. Do sada je ugostio više od 500 govornica koje su podijelile svoja iskustva i inspirisale mnoge mlade ljude.

“U skladu sa važećim naredbama i preporukama Krzinog štaba Ministarstva zdravstva,
koje se odnose na mjere suzbijanja širenja pandemije korona virusa i ograničenju broja prisutnih u zatvorenom prostoru, a kako bismo većem broju zainteresovanih omogućili prisustvo programu Festivala prilagodili smo i pravila registrovanja.”  kazali su ispred organizacionog tima Festivala.

Program Festivala savremene žene podijeljen je na dvije sale tokom 9. i 10. oktobra.

Svaka sala, svaki dan Festivala je podijeljena u dva slota: jutarnji i popodnevni.

Registrovati se možete na više odabranih slotova.

Na mail adresu će vam stići potvrda o registraciji koju pokazujete na ulazu u salu.

Registracije su besplatne.

Registrujte se na OVOM linku.

PROGRAM FESTIVALA ĆE BITI DOSTUPAN I PUTEM LIVE STREAMA.

Pogledajte program, teme i govornice Festivala na OVOM linku.

Ovogodišnji Festival savremene žene ne bi bilo moguće realizovati bez podrške naših sponzora koji su prepoznali važnost ovakvog događaja za čitavu Bosnu i Hercegovinu. Naši sponzori su društveno odgovorne kompanije koje razumiju važnost uključivanja žena u sve društvene procese kao i značaj prilike da upravo one motivišu svojim uspjesima buduće generacije.

Ove godine sa nama su: NLB Banka, Bingo, Mikrokreditna fondacija MI-BOSPO, EM GALLERIE, Menprom, Centralno grijanje Tuzla, ZOONO, Avon, Sarajevo osiguranje, Solana Tuzla, Konfekcija FBM, Carski vinogradi Mostar, MASA kokteli, KABIL pekara, Vlada TK i Grad Tuzla.

Kao i svaka učesnica koja će učestvovati na Festivalu savremene žene, Maida Bilal je svakako jedna od mnogih učesnica koja je ostvarila izuzetne rezultate u okvirima svojih djelovanja.

Maida Bilal, rođena kao drugo dijete u porodici Bilal od oca Mehmeda i majke Uzeire.

Rođena 05.04.1981 godine u Zenici, odrasla u Kruščici-Vitez gdje je završila snovnu školu i provela najljepši dio svog života.

Rat i ratne traume te gubitak starijeg brata vezale su je trajno za  Kruščicu, ovi događaji iz djetinjstva je zauvijek mijenjaju i usmjeravaju da korača i bori se za pravdu i pravičnost.

1996. godine odlazi na školovnje u Zenicu i odvojenost od roditelja joj pada preteško, završava ekonomsku školu i još u prvoj godini srednje škole upoznaje aktivizam kao kutak gdje nije sama.

Odlazi na kružoke Preporoda koje je tada vodila uvežena Zilka Šiljak…sve je sudbina

U Sarajevu 2010 na Ekonomskom fakultetu diplomira i taj dio života u glavnom gradu BiH završava te se vraća se  u svoju voljenu Kruščicu.

Uvijek je  odlazila da se vrati!

U rodnoj kući uskoro počinje borba za zaposlenjem, bezuspješno….Ostvarila  se i kao majka i ubrzo postala i samohrana majka  jedne prekrasne djevojčice.

2014 godine postaje prvo blagajnik, a zatim i predsjednica jednog udruženja za mlade tu ostaje samo 6 mjeseci. Njena  misija je bila da mlade uključi u aktivizam i da se udruženje bavi pisanjem te realizacijom projekata, edukacijama i uključivanjem mladih i obrazovanih ljudi u društvene promjene.

Najveća želja, uz  mukotrpan rad  cijelog života,  je na afirmisanju žene u ruralnim dijelovima, javno iznošenje mišljenja, edukacija, aktivno uključivanje žene u politiku i druga društvena događanja.

Danas je  predsjednica ekološkog društva „Bistro“ koje je nastalo na građanskoj borbi za očuvanje rijeke Kruščice. Sve daljnje aktivnosti tokom te borbe slijede.

Pripremajući se za Festival savremene žene Maida Bilal nam je kazala o čemu ćete moći slušati u okviru njenog panela:

“Slušaoci će moći čuti o slučaju Kruščice. To je jedna priča, globalno već poznata kako su žene, zajedno sa muškarcima, ali sa aspektom na žene, bile spremne tijelima da zaštite prirodno bogatsvo Kruščice. One su nosioci te borbe.  To si žene koju su ustale i digle svoj glas. I to je jedna bitka gdje su žene, uprkos toj malo zajednici  gdje žena nije  prihvaćena  kad jasno i glasno izjasni svoje stavove i mišljenja. Ona nije bježala ot tih patrijarnih pogleda i osuđivanja, stala je i odbranila rijeku za neke nove generacije koje će doći.”

Maida Bilal nam je odgovorila i na pitanje zašto ona misli da je važno da se baš ove godine održi Festival savremene žene:

“Važno je da se desi  iz dva razloga. Prvo zato što je aspekt tih borbi nekako ove godine specifična borba  žene i borba za opstanak zbog COVID –a i prekretnicama društva. Pod broj 2 zato što to žena može, zato što su žene jake.

Nemojte propustiti priliku da budete dio ovogodišnjeg Festivala savremene žene a sve informacije pratite putem naših društvenih mreža i svakako web stranice www.fsz.ba.

Ovog Festivala još više #HrabroŽenski udružimo snage!

Možda će Vas zanimati i:

Back to top button