Svijet

Lijek proglašen od WHO kao najperspektivniji u borbi protiv korona virusa, probali u Češkoj: “Stanje pacijenta se poboljšalo, ali nismo sigurni da je to ključna tvar u liječenju”










Stanje pacijenta s COVID-19 kojem su doktori u Opštoj univerzitetskoj bolnici u Pragu (VFN) tri dana davali eksperimentalni lijek remdesivir značajno se poboljšalo.

Čovjek kojeg je bolnica primila s zatajenjem pluća je isključen sa ECMO-a aparata, koji osigurava ekstrakorporalnu oksigenaciju krvi. Međutim, direktor bolince David Feltl rekao je novinarima na popodnevnom brifingu da je pacijentovo stanje i dalje veoma ozbiljno i da se poboljšavalo prije davanja lijeka.

Naglasio je potrebu da se prije svega pozabavimo kapacitetima testiranja i mogućnostima medicinskog osoblja koje, prema njegovim riječima, sada radi na rubu samopožrtvovanja.

Ovaj muškarac je jedini pacijent u Češkoj za kojeg su liječnici dobili remdesivir, na primjer u bolnici na Bulovki zahtjev za lijekom nije uspio.

Prema riječima zamjenika predstojnika Klinike za anesteziologiju Opšte univerzitetske bolnice Martina Balíka, muškarac ima oštećenje pluća.

Prvi put je primljen u bolnicu Thomayer u Pragu-Krč 10. marta zbog sumnje na upalu pluća. Nakon pet dana preuzela ga je bolnica VFN gdje je stavljen na ECMO aparat. U Češkoj postoje takva 74 uređaja za najteže pogođene bolesnike s COVID-19.

Feltl je rekao da se pacijentovo stanje djelomično poboljšalo prije davanja lijeka.

“To je još uvijek eksperimentalno liječenje. Situacija je puno složenija nego što je lijek došao i spasio pacijenta”, rekao je. Balik je rekao kako je terapija složena i da je bolnica lijek čekala sedam dana.

“Ovo je jako dugo vrijeme koje ne možete čovjeka na intenzivnoj njezi ostaviti samo na čekanju, morate pokušati pacijenta da tako kažem sastaviti”, rekao je. Primjena lijeka nije naštetila pacijentu. “Ali nismo sigurni da je remdesivir ključna tvar”, naglasio je.

Bolnica je dobila dozvolu za upotrebu eksperimentalnog lijeka od američke kompanije Gilead, koji je razvio tim koji je vodio Čeh Tomas Cihlar. Istovremeno, kompanija je u nedjelju objavila da je prestala davati dozvolu za testno liječenjezbog pretjerane potražnje posljednjih dana. Jedina iznimka biće trudnice i djeca mlađa od 18 godina. Pacijent bi trebao primiti zadnju dozu na VFN-u za šest dana.

Prema riječima zamjenika ministra zdravlja Romana Prymula, Češka razmatra daljnje mogućnosti upotrebe lijeka u sljedećoj fazi svog razvoja. U Evropi bi mogla biti, kako kaže, pohranjena neka zaliha koje bi američka kompanija odobrila za pacijente. Prema VFN-u, prva doza dostavljena u Češku bila je besplatna, ostale bi moralo plaćati češko zdravstvo.

Remdesivir je antivirotik koji sprečava razmnožavanje virusa. Prvobitno je bio namijenjen liječenju hemoragične groznice zaražene ebolom u Kongu, ali epidemija je zaustavljena i ispitivanja lijekova su prekinuta.

Prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji (WHO), koja je Remdesivir identifikovala kao “najperspektivnijeg kandidata” u borbi protiv novog koronavirusa, a koristio se i u liječenju SARS-a i MERS-a.

Izvor Češka televizija
Prevod Elvir Padalović



Možda će Vas zanimati i:

Back to top button