Liga Evrope: Dinamo srušio Benficu na Maksimiru, Rennes slavio protiv Arsenala

Prve utakmice osmine finala Evropske lige donijele su nekoliko iznenađenja. Nogometaši Dinama pobijedili su na Maksimiru u Zagrebu ekipu Benfice rezultatom 1:0 i tako stekli solidnu prednost uoči revanša u Lisabonu.

Dinamu je u 37. minuti dosuđen penal. Prekršaj je napravio Ruben Dias na Olmu na crti šesnaesterca. Petković je hrabro pucao po sredini, gostujući golman malo dirao loptu, ali nedovoljno da spasi Benficu.

Benficini napadi su bili jalovi, dok su Modri par puta opasno zaprijetili iz kontri. Ipak, promjene rezultata nije bilo do kraja utakmice pa će Dinamo na revanš u Portugal otići s minimalnom prednosti od 1:0.

Ekipa Arsenala poražena je od Rennesa rezultatom 3:1. Arsenal je odlično otvorio meč u Francuskoj i već u četvrtoj minuti stigli su u prednost. Iwobi je primio loptu na lijevoj strani, oštro je ubacio u kazneni prostor, a nakon što nije dirala nijednog igrača iznenadila je golmana Rennesa i završila u mreži za vodstvo Topnika od 1:0.

U 41. minuti Sokratis dobija drugi žuti, odnosno crveni karton, a samo minutu nakon toga Bourigeaud razornim udarcem matira Cecha za 1:1. U drugom poluvremenu Arsenal je dobro branio rezultat iz prvog poluvremena, a onda u 65. minuti Monreal postiže autogol, da bi konačnih 3:1 postavio Sarr u 88. minuti nakon sjajne kontre Rennesa.

Sevilla je iznenađujuće remizirala na domaćem terenu protiv Slavije Prag rezultatom 2:2. Ben Yeeder je doveo domaće u vodstvo u prvoj minuti, Stoch je izjednačio u 25., ali je El Haddadi u 28. minuti vratio prednost domaćim. Ipak, u 39. minuti Kral je opet poravnao, ovaj put na 2:2, što je na kraju bio i konačni rezultat meča.

Villarreal je kao gost porazio Zenit u St. Petersburgu, a pogotke za španski tim postigli su Iborra, Moreno i Moorlanse, dok je jedini gol za Zenit postigao Azmoun.

Susret između Eintrachta i Intera završen je bez pogodaka, a najbolju priliku imali su gosti iz Italije u prvom poluvremenu kada je Brozović promašio penal.

Što se tiče naših igrača, Sead Kolašinac je za Arsenal ušao u igru u 79. minuti umjesto indisponiranog Aubameyanga. Gojak je za ekipu Dinama igrao do 78. minute, dok je njegov saigrač i bh. veznjak Izet Hajrović propustio utakmicu zbog povrede.

Revanš susreti osmine finala Evropske lige se igraju za sedam dana.