Na bosanskohercegovačkoj kulturnoj sceni u 2016. godini osim pozitivnih dešavanja bili smo svjedoci i nekoliko negativnih primjera koji su nas zasigurno obrukali u svijetu.
Tako nam je najveća bruka otkazivanje baletne predstave “Labuđe jezero” Ruskog državnog baleta iz Sankt Peterburga. Ona je trebala biti izvedena 12. decembra ove godine u sarajevskoj Skenderiji, a nije i to zbog redukcije vode i nemogućnosti formiranje leda!? Tada je navodno prolongirana njena izvedba, a potom je uslijedilo saopćenje da uopće neće biti održana ove godine „zbog tehničkih razloga“.
Ipak, ovo nije jedini kulturni događaj koji je otkazan zbog nemara. Tu je i svečano otvorenje Muzeja ratnog djetinjstva (MRD) koje je bilo najavljeno za 15. decembar. Iako je inicijator i osnivač MRD-a Jasminko Halilović već godinama radio na realizaciji projekta od internacionalnog značaja, projekta koji je zainteresirao svjetsku kulturnu scenu i izazvao interesovanje medija iz Velike Britanije, Amerike, Kine, Italije i brojnih drugih zemalja, nadležne institucije u BiH nisu prepoznale važnost tog projekta i nisu izdvojile budžetska sredstva za završetak radova, kako bi bio otvoren prema planu i programu.
Naprimjer, Federalno ministarstvo kulture i sporta, na čelu sa ministricom Zorom Dujmović, nije našlo za shodno da finansijski podrži MRD. Članovi komisije Danijela Boras, Mirela Šečić, Predrag Mitrović, Berisa Mehović i Nedim Golić, nisu podržali otvaranje Muzeja. Donijeli su odluku da od 186 pristiglih prijava, 81 ne zadovoljava formalno-pravne kriterije. Od preostalih prijava, 96 je dobilo novac, a samo devet nije, jer nije imalo dovoljno bodova da dobije sufinansiranje Federalnog ministarstva. Među njima je i MRD.
Međutim, kako je prethodno kazao Halilović, bilo je sporno to što je ideja, odnosno izrada glavnog projekta za “Muzej duhana i hercegovačkog sela“ iz Širokog Brijega, podržana sa 14.000 KM. Dakle, za „nepostojeći projekat“ izdvojena su novčana sredstva, a za finalnu realizaciju otvaranja Muzeja ratnog djetinjstva nije izdvojena niti jedna konvertibilna marka.
Ovi i slični događaji obilježili su nekulturu u 2016. godini i pokazali da smo daleko od toga da imamo renomiranu kulturnu scenu kakvu sigurno zaslužujemo. Ovi događaji bili su sramota zbog nemara državnih institucija i organizatora, koji su mogli nešto učiniti kako bi se spriječio blam, a nisu, a s druge strane bilo je i uobičajenih slučajeva otkazivanja kulturnih događaja, poput onih zbog bolesti glumca.
Ipak, to nije ništa što se ne dešava i u svijetu, pa se za te stvari ne može okriviti bilo ko. I glumci se mogu razboljeti, pa nisu u mogućnosti doći na zakazana igranja.
Izvor: faktor