Prema podacima iz opservatorije Mauna Loa na Havajima, koncentracija ugljendioksida u atmosferi iznosi 415 ppm, a naučnici smatraju da je to najviše u posljednjih 800.000 godina, prenosi CNN.
Meteorolog Eric Holthaus je u nedjelju primijetio novi rekod koncentracije ugljendioksida u atmosferi nakon objave Instituta za okeanografiju Scripps, koji mjeri dnevne stope emisije ugljendioksida u Mauna Loi zajedno s naučnicima iz Nacionalne uprave za okeane i atmosferu.
Naime, mjerenja koncentracije ugljendioksida vrše se u kontinuitetu otkako je program za mjerenje ovog spoja 1958. godine pokrenuo Charles David Keeling, po kojem je nazvana Keeling krivulja, grafikon povećanja koncentracije CO2 u atmosferi.
“Ovo je prvi put u ljudskoj historiji da je atmosfera naše planete imala više od 415 ppm ugljendioksida”, napisao je Holthaus u svom tvitu.
This is the first time in human history our planet's atmosphere has had more than 415ppm CO2.
Not just in recorded history, not just since the invention of agriculture 10,000 years ago. Since before modern humans existed millions of years ago.
We don't know a planet like this. https://t.co/azVukskDWr
— Eric Holthaus (@EricHolthaus) May 12, 2019
Za vrijeme pliocenske epohe, prije otprilike tri miliona godina, kada su globalne temperature bile za dva-tri stepena više nego danas, vjeruje se da su se nivoi ugljendioksida kretali negdje između 310 do 400 ppm.
U to vrijeme Arktik je bio prekriven drvećem umjesto leda, a ljetne temperature na dalekom sjeveru su dostizale čak i 15 stepeni. Globalni nivoi mora tokom pliocena su bili za 25 metara viši nego danas.
Važno je istaći da visoka koncentracija ugljendioksida u atmosferi, do koje dovode sagorijevanje fosilnih goriva i sječa šume, sprečavaju prirodni ciklus hlađenja Zemlje, uzrokujući porast globalnih temperatura s razornim efektima.
Izvor: Klix.ba