Svijet

Koja je uloga Irana u izboru novog generalnog sekretara Hezbollaha?




Iran, koji pridaje veliku važnost svojim odnosima s Hezbollahom, neće prepustiti slučaju izbor njegovog novog generalnog sekretara, smatraju iranski analitičari.

Piše: Ghazal Aryahi, prenosi Aljazeera.

Teheran – S obzirom na snažne geopolitičke promjene koje se dešavaju na Bliskom istoku, glavno pitanje koje se razmatra u Teheranu jeste budućnost libanskog Hezbollaha, najjačeg iranskog saveznika u toj regiji, nakon ubistva njegovog generalnog sekretara Hassana Nasrallaha, koji se smatra jednim od najistaknutijih lidera na Bliskom istoku.

Imajući u vidu ove činjenice, postavlja se pitanje o ulozi koju će imati Iran pri izboru novog rukovodstva Hezbollaha, pogotovo jer je Teheran glavni finansijer te vojni i politički podržavalac Hezbollaha, koji se u velikoj mjeri oslanja na podršku Irana kako bi ostao regionalna sila.

Iran, koji pridaje veliku važnost svojim odnosima s Hezbollahom, neće prepustiti slučaju izbor njegovog novog generalnog sekretara, smatraju iranski analitičari. Kao glavni sponzor Hezbollaha od njegovog osnivanja 1980-ih, Teheran je duboko angažiran u određivanju novog rukovodstva kako bi osigurao nastavak strateškog pravca u skladu s njegovim regionalnim politikama.

Iranski krugovi smatraju da, s obzirom na odlučujuću ulogu koju je Hassan Nasrallah imao u jačanju pozicije Hezbollaha, izbor njegovog nasljednika nije samo interno pitanje, već i pitanje s regionalnim dimenzijama koje nadilaze Liban, koje se mogu proširiti i na sukob s Izraelom i na iranska savezništva u Siriji, Iraku i Jemenu.

Hassan Nasrallah, koji je bio utjelovljenje ove grupe i koji je imao jedinstvenu karizmu koja ga je učinila simbolom libanskog otpora protiv izraelske okupacije, postavio je veliki izazov za svakog novog lidera koji bi ga mogao naslijediti jer je to ono što njegov nasljednik mora posjedovati, prema iranskim analitičarima.

Novi generalni sekretar će se morati suočiti s unutrašnjim izazovima koji se odnose na ponovnu izgradnju povjerenja kod onih koji čine temelj ove grupe, koje je možda poljuljano gubitkom Nasrallaha, kao i dokazati svoju sposobnost vođenja u teškim okolnostima. Također, suočit će se i sa vanjskim izazovima u suočavanju sa sve većim izraelskim pritiscima, koji nastoji radikalno promijeniti odnos snaga u Libanu.

Veoma težak zadatak
U ovom kontekstu, istraživač bliskoistočnih pitanja Mohammad Khajouei kaže da je ono što je Iranu, kao podržavaocu Hezbollaha, važno u procesu imenovanja novog generalnog sekretara to da Hezbollah bude u stanju da se reorganizira i revitalizira nakon atentata na njegove vođe.

Međutim, prekomjerna aktivnost izraelske obavještajne službe u vezi s Hezbollahom, jedan je od izazova u procesu imenovanja novog generalnog sekretara i novih vođa jer još uvijek postoji mogućnost novih atentata, što će otežati revitalizaciju Hezbollaha, a čini se da će iranske sigurnosne snage i Snage al-Quds imati posebnu ulogu u ovom aspektu, mišljenje je istraživača.

U razgovoru s Al Jazeerom, Khajouei je rekao da je najhitniji zadatak novog generalnog sekretara iznalaženje načina na koji se nositi s trenutnim ratom protiv Izraela, jer je intenzivnim sigurnosnim operacijama u protekle dvije sedmice Izrael zadao neviđen udarac Hezbollahu i stekao prednost u odnosu na njega.

Istraživač smatra da će način suočavanja s ovim okolnostima i mjere koje će poduzeti kako bi se bar donekle revitalizirao i ne dozvolio sigurnosnu stabilizaciju koju Izrael želi, biti glavni izuzetno težak zadatak novog generalnog sekretara.

Nastavio je: „Među zadacima novog generalnog sekretara bit će reorganizacija strukture Hezbollaha, podizanje morala onih koji ga podržavaju nakon nedavnih neuspjeha i suočavanje s političkom situacijom u Libanu.“

Khajouei smatra da bi bio veliki poraz za Hezbollah ukoliko bi mu Izrael nametnuo bilo šta mimo sigurnosnih aranžmana predviđenih Rezolucijom 1701 i to bi utjecalo na njegovu poziciju unutar Libana.

Na kraju je rekao da će se aktivnosti Hezbollaha na regionalnoj sceni smanjiti, ali ako uspije u narednim danima s Izraelom postići dogovor o vraćanju na sigurnosne aranžmane predviđene Rezolucijom 1701, to bi se moglo smatrati uspjehom za Hezbollah u ovoj situaciji, uprkos neviđenim udarcima koje je pretrpio.

Karizma i veze
Istraživač arapskih pitanja Ali Reza Majidi očekuje da će Hashem Safieddin biti na čelu Hezbollaha nakon ubistva Hassana Nasrallaha.

U intervjuu za Al Jazeeru, rekao je da je Hashem Safieddin bio u iranskom gradu Qom i vratio se u Liban na poziv Hassana Nasrallaha te imenovan za šefa Izvršnog vijeća Hezbollaha, a nema sumnje da je to bilo u koordinaciji s Teheranom.

Rekao je da je Nasrallah imao veoma visoku karizmu, ali i Safieddin posjeduje određenu dozu karizme koja ga izdvaja, a njegove veze su na nivou Nasrallahovih.

Govoreći o utjecaju karizme na Hezbollah, Majidi smatra da treba sačekati da se vidi šta će se desiti u budućnosti, ali je napomenuo da je Hezbollah bio u okolnostima težim od sadašnjih kada je ubijen Abbas al-Musawi i uspio je prevazići taj period.

Majidi smatra da, dugoročno i sa strateškog aspekta gledano, ovaj atentat šteti izraelskoj okupaciji iako se taktički i kratkoročno čini kao pobjeda Tel Aviva. Na kraju je rekao da će se odnosi u regiji promijeniti i da ćemo svjedočiti novim pravilima sukobljavanja.



Izvor
Aljazeera

Možda će Vas zanimati i:

Back to top button