Crna hronikaSvijet

Ko je radio rekonstrukciju zgrade Željezničke stanice u Novom Sadu

CRIC&CCCC

Izvođač radova na rekonstrukciji željezničke stanice u Novom Sadu, čiji se dio danas obrušio zbog čega je stradala najmanje jedna osoba dok je više građana povređeno, bio je kineski konzorcijum CRIC&CCCC („China Railway International Co.Ltd“ i „China Communications Construction Company Ltd“).

Preduzeće “Infrastruktura železnice Srbije” dva sata nakon nesreće je saopštilo da nadstrešnica koja je pala nije bila predmet rekonstrukcije, već da je u okviru rekonstrukcije rađena “unutrašnjost stanice, krov i fasada iznad i ispod nadstrešnice”.

Rekostrukcija Željezničke stanice u Novom Sadu odvijala se u dve faze. Sudeći prema saopštenju preduzeća „Infrastrukture železnice Srbije“ ni u jednoj fazi predmet rekonstrukcije nije bila nadstrešnica koja se danas obrušila na građane, ali se radilo na krovu, kao i fasadi iznad i ispod nadstrešnice.

„Nadstrešnica koja je pala na ulasku u stanicu Novi Sad nije bila predmet rekonstrukcije u okviru radova na obnovi stanične zgrade kao dio projekta izgradnje brze pruge Novi Sad- Subotica. U okviru rekonstrukcije rađena je unutrašnjost stanice, krov i fasada iznad i ispod nadstrešnice“, navela je Infrastruktura željeznice Srbije.

Podsjetimo, rekonstrukcija Željezničke stanice u Novom Sadu počela još u oktobru 2021. godine, pa je stanica prvi put svečano otvorena u jeku predizborne kampanje u martu 2022. godine, pisao je Danas.

Ubrzo je ponovo zatvorena zbog radova.

Rekonstruisana zgrada željezničke stanice otvorena je 5. jula ove godine, svečano, u Novom Sadu – drugi put.

Ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić tada je istakao da je željeznička stanica Novi Sad rekonstruisana u dvije faze.

„Uz uslove Zavoda za zaštitu spomenika sačuvan je izgled stanice kakav je imala ranije, po čemu je i poznata“, izjavio je tada Vesić.
Željeznička stanica u Novom Sadu izgrađena 1964. godine po projektu arhitekte Imrea Farkaša.

O izvođaču radova
Projekat rekonstrukcije Željezničke stanice Beograd uradio je Saobraćajni institut CIP.Izvođač radova bio je kineski konzorcijum CRIC&CCCC („China Railway International Co.Ltd“ i „China Communications Construction Company Ltd“).

Ovaj konzorcijum firmi China Railway International Company (CRIC) i China Communications Construction Company (CCCC) bio je generalni izvođač radova za inženjering, nabavku i izgradnju (EPC) na dionici pruge Beograd – Stara Pazova, odgovoran za projektovanje i izgradnju pruge Beograd – Stara Pazova.

Kako je sam konzorcijum objavio u Večernjim novostima početkom 2023. godine, kineski izvođač radova odgovoran je i za izgradnju projekta pruge Novi Sad – Subotica – državna granica.

Rekonstrukcija u dvije faze
Portal eKapija je u julu ove godine podsjetio da je uoči puštanja u saobraćaj brze pruge od Beograda do Novog Sada, stanična zgrada željezničke stanice u Novom Sadu djelimično preuređena, kada je ugrađen lift koji spaja hol i perone stanice, a urađeni su i sadržaji za djecu, čekaonica na prvom spratu, fasada prema peronima i prostor ispred stanične zgrade.
Ipak to je, ispostaviće se, navodi ovaj portal, bila samo prva faza sređivanja ove stanične zgrade, čiji je centralni hol sa šalter salom u međuvremenu u potpunosti zatvoren za putnike, a oni su preusmjereni u manji, bočni hol stanice gde su otvoreni privremeni šalteri i koridor za protok putnika u dolasku i odlasku. U centralni hol uselili su se majstori kada su krenuli i znatno ozbiljniji građevinski radovi u staničnoj zgradi, u odnosu na prvu fazu radova.

„Kako su proljetos precizirali iz Infrastrukture željeznice Srbije, ovi radovi obuhvatali su završetak zamjene mermernih površina na kompletnoj staničnoj zgradi, završetak izolatorskih radova na ploči stanične zgrade, kao i završetak svih kolosječnih kapaciteta u stanici Novi Sad. Radovima druge faze rekonstrukcije obuhvaćena je i zamjena kompletne stolarije u staničnoj zgradi, kao i uređenje šalterskih prostorija. U staničnom vestibilu izgrađena je i galerija. Rekonstrukcijom stanice Novi Sad bili su obuhvaćeni i radovi u tehničkim prostorijama – Centru za daljinsko upravljanje, Telekomandi, prostorijama otpravnika vozova, relejnim i TK prostorijama, kao i u drugim tehničkim prostorijama“, objavila je tada eKapija.

Izvor
N1 Srbija