LifestyleTuzlaU fokusu

Klinika za dječije bolesti UKC-a Tuzla: Hobotnice čudesnice kao “čuvalice straha” za svu prijevremeno rođenu djecu

Obuti kaljače na ulazu na Odjeljenje za intenzivnu terapiju i njegu na  Klinici za dječije bolesti UKC-a Tuzla, ući u prostoriju gdje leže 4 bisera, prijevremeno rođena djeteta u inkubatorima, čekaju da im se organi razviju i pri tome grle male heklane smotuljke, nikoga, ama baš nikoga, ne može ostaviti ravnodušnim. Pomiješaju se tu emocije, sreća, tuga, nagon da ih zaštitite, strah da ih ne uznemirite…

Možda će Vas zanimati i:

Ne možete se ni ne zamisliti na mjestu njihovih roditelja. Pogotovu ako poznajete nekoga ko je prošao kroz sve strahove i neizvjesnosti koje mogu donijeti samo dani koje vaša mrvica provede u toj prostoriji i toj prozirnoj kutiji koja život znači.

Jedna majka koja se suočila s takvim periodom u životu i koja, nažalost jednu od svojih beba nije ponijela kući sa sobom, odlučila je poduzeti korak i olakšati minijaturnim pacijentima dane u inkubatoru.

“Kad su se moje bebe rodile, željela sam im nabaviti hobotnice čudesnice kako bi lakše prebrodili period bez mene u inkubatoru. Došla sam do grupe žena u Banjaluci koje ih prave, ali u međuvremenu je moja djevojčica izgubila bitku za život, pa sam ponukana cijelom situacijom razgovarala sa doktoricama o ideji da nabavima određeni broj hobotnica za bebe o kojima se oni na Klinici za dječije bolesti brinu iz dana u dan“, priča Zineta Mutapčić o tome kako je došla na ideju da pokloni „čuvalice straha“ bebama na UKC-u Tuzla.

Zineta Mutapčić i njen sin Džema

Nabavka materijala i izrada hobotnica je, kako kaže, išla dosta brzo, zahvaljujući Facebooku. U ovoj sjajnoj humanoj akciji učestvovale su tete heklice iz cijele BiH, a donacije su stizale i iz nekih dijelova Europe.

Hobotnice se heklaju od posebnog konca, koji je pogodan za održavanje u bolničkim uslovima i sterilizaciju. I način heklanja je karakterističan, jer mora biti veoma gust, kako bakterije ne bi mogle da se zadržavaju u šupljinama. Dimenzije su striktno određene – glava hobotnice je promjera 15-17 cm, a dužina kraka ne smije biti duža od 22 cm, s ciljem oponašanja pupčane vrpce, koju beba, dok je još u stomaku, često ima potrebu dodirivati i razvijati fizički kontakt s majkom. Bebama u tuzlanskoj bolnici, majku će “mijenjati” hobotnice s izvezenim inicijalima MZ, u znak sjećanja na djevojčicu Zinaidu čija mama je pokrenula cijelu priču.

Ideja je naišla i na odlične reakcije doktora i osoblja na Klinici za dječije bolesti, kao i roditelja prijevremeno rođene djece. Razgovarali smo s doktoricom koja je najbliže radila sa Zinetom na ovoj akciji dr. sc. med. Evlijanom Zulić, koja nam je objasnila kakav zapravo značaj imaju hobotnice za bebe.

Zineta Mutapčić i doktorica Zulić

Svuda u svijetu hobotnice su priznate kao medicinska pomagala, zato i postoji ta tačno određena procedura kako se prave. Majčin zagrljaj ne može zamijeniti ništa, a u toj nekoj prvoj životnoj fazi kada je taktilna stimulacija posebno izražena najviše fali baš majčin dodir i zagrljaj. Budući da su ova djeca primorana biti u inkubatoru i odvojena od majke, hobotnice na neki način mijenjaju njenu ulogu. S jedne strane naši mali pacijenti imaju to što im je potrebno, a s druge, hobotnice olakšavaju posao nama budući da beba nema potrebu da hvata sonde, tubus i druge cjevčice pomoću kojih napreduju u inkubatoru i pokida ih, kako je bio slučaj kada nemaju hobotnicu pored sebe“, objasnila je doktorica Zulić.

Kako hobotnice umiruju male pacijente, omogućavaju im i stabilnije zdravstveno stanje uslovljeno bazalnim funkcijama kao što su otkucaji srca i disanje.

Stručnost i ljubaznost cijelog tima Klinike za dječije bolseti UKC-a Tuzla, su ono što teške dane u životima njihovim malih pacijenata i njihovih roditelja čini podnošljivijim. Tako je već pet decenija unazad.

Zaista se trudimo raditi svoj posao najbolje što možemo. Najviše naše pažnje posvećujemo prijevremeno rođenim bebeama, budući da su oni dvije trećine naših pacijenata i da zahtijevaju, u pravilu, malo duže liječenje. Zato smo posebno sretni što je inicijativa majke naših pacijenata, gospođe Mutapčić, usmjerena baš ka njima. Tretman takvih pacijenata zahtijeva veoma sofisticiranu opremu, visokokvalifikovano osoblje, ali i zajednicu koja će pomoći da cijeli sistem funkcioniše. To je razlog zašto nas posebno uveseljavaju ovakvi potezi roditelja naših pacijenata“, s oduševljenjem priča šefica Odjeljenje za intenzivnu terapiju i njegu Klinike za dječije bolesti, docentica Devleta Hadžić.

Dr.sc.med. Evlijana Zulić, prof.dr. Fahrija Skokić i doc.dr. Devleta Hadžić

Sa UKC-a Tuzla nas jako često uspiju uvjeriti da se i kod nas prate svjetski trendovi, a hobotnice su još jedan od dokaza u nizu. Neka svaki stisak malenom ručicom kraka hobotnice bude jedan sigurniji korak ka zdravlju i kvalitetnijem životu minijaturnih bića koja su se rodila prije vremena i odmah susrela sa pravom životnom borbom.

Autorica: Damira Ibranović

Možda će Vas zanimati i: