Istraživači Human Rights Watcha (HRW) tvrde da kineska vlada sustavno zatvara i mijenja stotine džamija u autonomnoj regiji Ningxia i pokrajini Gansu.
Prema izvještaju, kineske vlasti provode ove mjere u sjevernim regijama Ningxia i Gansu, koje su dom najveće muslimanske populacije u Kini nakon Xinjianga, u sklopu širih napora da ‘siniziraju’ vjerske manjine. Sinizacija uključuje nametanje jedinstvene kineske kulture i suzbijanje drugih vjerskih i nacionalnih identiteta.
Kineska komunistička partija već je dugi niz godina čvrsto kontrolirala kineske vjerske i etničke manjine. Odmah nakon što je Xi Jinping, kineski vođa, pozvao na sinizaciju kineskih religija 2016. godine, intenzitet i brzina preinaka džamija značajno su porasli.
U aprilu 2018., Peking je izdao direktivu kojom se nalaže vladinim dužnosnicima da strogo kontroliraju izgradnju i raspored mjesta za islamske aktivnosti, pridržavajući se načela ‘više rušenja i manje izgradnje’.
Istraživači iz HRW-a analizirali su satelitske snimke kako bi proučili politiku konsolidacije džamija u selima u Ningxii. Utvrđeno je da su između 2019. i 2021. godine kupole i minareti uklonjeni s svih sedam džamija. Četiri džamije su značajno izmijenjene, pri čemu su tri glavne zgrade srušene, a sala za abdest u jednoj ozbiljno oštećena.
习近平的全面中国化极速进行中,拆除的了建筑,人心里的殿堂永存。
习近平以及中国共产党这群反人类罪犯,你们是逃不掉的。我们将记述每一件你们的罪恶,近期会有就中国西北文化灭绝、宗教灭绝的全面报告推出,一桩桩一件件,都是证据。
敬请期待‼️ pic.twitter.com/SddXW5IPni— 马聚 (@majuismail1122) November 21, 2023
Hannah Theaker, predavačica na Sveučilištu u Plymouthu, koja je istraživala ovu temu s Davidom Stroupom sa Sveučilišta u Manchesteru, napomenula je da je uklanjanje opreme za pranje način kako bi se odmah onemogućila upotreba džamija za vjerske svrhe, ostavljajući ih neprimjetnima.
Theaker i Stroup procjenjuju da je od 2020. godine zatvoreno oko 1300 džamija u Ningxii, što čini trećinu ukupnog broja registriranih džamija. Ova procjena ne obuhvaća džamije zatvorene ili srušene zbog neslužbenog statusa, a većina takvih slučajeva dogodila se prije 2020. godine.
Iako HRW nije mogao precizno utvrditi broj zatvorenih ili modificiranih džamija u posljednjim godinama, vladini izvještaji ukazuju na to da se radi o stotinama takvih slučajeva. Na primjer, vlasti u gradu Zhongweiu izvijestile su 2019. godine da su promijenile 214 džamija, konsolidirale 58 i zabranile 37 nelegalno registriranih vjerskih mjesta. U gradu Jingui, vlasti su navele da su ‘ispravile’ više od 130 lokacija s ‘islamskim arhitektonskim obilježjima’.
Imam u Ningxii, kojeg je kontaktirao Radio Free Asia, izjavio je da politika konsolidacije džamija znači da se sve džamije unutar 2,5 km jedna od druge moraju spojiti. Naglasio je da zatvaranje džamija dovodi do smanjenja vjerske aktivnosti među mladima i sredovječnim ljudima, te da sljedeće generacije polako gube vjeru i povjerenje u islam, što rezultira postepenom sinizacijom muslimana.
Maya Wang, vršiteljica dužnosti direktorice Kine u HRW-u, izjavila je da su ‘zatvaranje, uništavanje i prenamjena džamija dio sistematskog nastojanja da se suzbije prakticiranje islama u Kini’. Naglasila je da svi ljudi u Kini, bez obzira na etničku pripadnost, imaju pravo na slobodu vjerskog uvjerenja prema zakonu. Kina tvrdi da, slijedeći politiku koja štiti slobodu vjeroispovijesti, upravlja vjerskim poslovima u skladu sa zakonom, ističući odlučnost u borbi protiv vjerskog ekstremizma i jamčenje normalnih vjerskih aktivnosti u skladu sa zakonom i poštivanje običaja vjernika.
Politika konsolidacije džamija nije ograničena samo na regije Ningxia i Gansu. Prema procjenama Australskog instituta za stratešku politiku, 65 posto od 16.000 džamija u Xinjiangu uništeno je ili oštećeno od 2017. godine.
U svibnju su se stotine policajaca sukobile s demonstrantima u muslimanskom gradu Hui u pokrajini Yunnan na jugozapadu Kine zbog pokušaja demontiranja dijelova važne lokalne džamije.”