LifestyleU fokusu

KAMELEON INTERVJU – Dr. Dževdet Smajlović otkriva: Kako prepoznati simptome moždanog udara i kako reagovati (FOTO)







Svjetski dan borbe protiv moždanog udara obilježava se svake godine 29. oktobra. Tako je, naravno i kod nas. Nosioci svih tih aktivnosti su Klinika za neurologiju UKC Tuzla i Udruženje studenata Medicinskog fakulteta “Medicus”.

O moždanom udaru, simptomima, načinu liječenja i pacijentima koji se susreću sa tom bolešću, ekskluzivno razgovaramo sa načelnikom Klinike za neurologiju UKC Tuzla, dr. Dževdetom Smajlovićem.

KAMELEON: Šta je moždani udar?

DR. SMAJLOVIĆ: Moždani udar je jedna vrlo ozbiljna bolest koja se karakteriše naglom pojavom simptoma i znakova poremećaja moždane funkcije koja traje duže od 24 sata i ne može se objasniti ničim drugim nego oboljenjem krvnih sudova. Ova bolest predstavlja jednu zdravstvenu katastrofu. I pored značajnog napretka u medicini koji je načinjen u posljednjih 20-tak godina, moždani udar se nalazi na drugom odnosno trećem mjestu na listi mortaliteta, odmah iza kardiovaskularnih oboljenja srca i malignih bolesti.

KAMELEON: Postoje li podaci o broju oboljelih na području BiH?

DR. SMAJLOVIĆ: BiH je “crna rupa”. Nemamo registre za pojedine bolesti na državnom nivou, međutim možemo govoriti o podacima sa našeg kantona. Mi imamo 200 novih slučajeva na 100.000 stanovnika u jednoj godini.

KAMELEON: Koliko naši građani znaju o moždanom udaru?

DR. SMAJLOVIĆ: Mi smo zdravstveno neprosvjećena i neodgovorna nacija. Ne znamo mnogo o moždanom udaru i uopšte o zdravlju, onoliko koliko bi jedan prosječan čovjek trebao znati. Zapadne zemlje nisu smanjile broj moždanih udara jer su pametniji ili imaju bolje doktore i bolju opremu, nego su smanjili samo zato jer imaju bolju prosvjećenost i što znaju više o moždanom udaru i što znaju kako prepoznati i kako reagovati u akutnom moždanom udaru.

KAMELEON: Koji su simptomi moždanog udara?

DR. SMAJLOVIĆ: Svaki poremećaj funkcije mozga može biti simptom, ali je poenta u tome da se oni javljaju naglo, odnosno u nekoliko sekundi i minuta. Bitno je da se reaguje što je moguće brže. To su naglo nastale smetnje govora, zatim naglo nastajanje slabosti i osjeta jedne strane tijela, većinom ruke ili noge, onda naglo nastala intenzivna glavobolja, poremećaj svijesti i ravnoteže, duple slike, nemogućnost gutanja, smetnje vida naročito na jednom oku… Mi u tom slučaju tražimo od naših građana da se odmah jave prvoj stanici hitne pomoći ili ambulanti, a onda je potpuno razrađen sistem kako do klinike i šta u klinici.

dr. Dževdet Smajlović

KAMELEON: Kako pacijent treba da reaguje kada doživi moždani udar i kako se liječi?

DR. SMAJLOVIĆ: Tromobilitčka terapija je za sada jedini način liječenja moždanog udara i ona se mora dati u okviru tri i četiri i po sata od momenta nastupanja moždanog udara. Dakle, nama je jedina stvar koja je potrebna jeste da pacijent dođe na vrijeme. Postoji potpuno razrađen sistem sa svim hitnim službama, a mi na Klinici za 45 minuta pripremimo pacijenta za terapiju. Iz svake od opština našeg kantona imali smo barem po jednog pacijenta, što znači da udaljenost nije limit da pacijent dođe na vrijeme. Naši pacijenti, nažalost, kada imaju ove simptome misle da je to nastalo zbog drugih razloga, mažu kremama, trljaju rakijom i tako izgube tih zlatnih nekoliko sati i dana. Onda se jave u Kliniku kad smo mi značajno limitirani da uradimo nešto. Vrijeme je mozak i ukoliko imamo vrijeme, imamo i šansu da taj mozak i spasimo.

KAMELEON: Kako će Klinika za neurologiju UKC Tuzla i Udruženje “Medicus” obilježiti 29. oktobar?

DR. SMAJLOVIĆ: Imamo dva centralna obilježja. U petak, 27. oktobra u 14 sati u Amfiteatru Medicinskog fakulteta u Tuzli imamo Javnu tribinu na temu Svjetskog dana borbe protiv moždanog udara sa porukom “Moždani udar se može spriječiti i liječiti”. Druga manifestacija je u nedjelju, 29. oktobra između 12 i 14 sati na dvije lokacije u Tuzli (Mercator centar i Bingo City Centar). Imaćemo štandove na kojima će biti ljekari, medicinski tehničari, studenti na kojima ćemo razgovarati sa našim sugrađanima, dijeliti promotivni materijal i mjeriti krvni pritisak i nivo masnoće u krvi… Pozivamo sve građane da nam se pridruže i pitaju sve što ih zanima o moždanom udaru, a mi, specijalisti sa Klinike i studenti daćemo vam vrlo važne informacije i odgovore.

Možda će Vas zanimati i:

Back to top button