Migranti koji su pobjegli iz BiH nakon ubistva Jasmina Berovića na Otesu kod Sarajeva, podsjetili su na priču o “šupljim” granicama naše zemlje koje bjegunci, čini se, lako prelaze nakon počinjenja teških krivičnih djela.
Ipak, dok je Sefić s ličnom kartom prešao granicu sa Srbijom na prijelazu Uvac kod Priboja, nije poznato gdje i kako su migranti koji su osumnjičeni za ubistvo na Otesu uspjeli napustiti zemlju. Podsjetimo da je sarajevska policija već u noći ubistva započela intenzivnu potragu za počiniocima, a sutradan su im se u potrazi priključile sve bh. policijske agencije, uključujući i Obavještajno sigurnosnu agenciju BiH.
“Obavljene su granične provjere u skladu sa zakonom i utvrđeno je da osumnjičena osoba nije evidentirana ni na jednom graničnom prijelazu. Prema informacijama kojima raspolažemo, navedena osoba je uhapšena na području Beograda, što znači da nije uhapšena ni na jednom graničnom prijelazu u BiH, ni u Srbiji”, kratko su nam odgovorili iz Granične policije BiH.
Da li je zakazao cjelokupan sigurnosni sistem ili pojedinac na nekom od graničnih prijelaza, nije poznato. Zatražili smo i komentar ministra sigurnosti BiH Selme Cikotića koji nije odgovorio na naše pozive i poruke.
Podsjetimo da je njegov prethodnik Dragan Mektić još u slučaju Sanjina Sefića upozoravao na “šuplje” bh. granice govoreći da policijske agencije obmanjuju javnost dok u svojim izvještajima konstatiraju da je “zadovoljavajuća sigurnosna situacija u BiH”.
MUP KS i dalje traga za trećim migrantom za kojeg se sumnja da je učestvovao u ubistvu Jasmina Berovića na Otesu kod Sarajeva 17. novembra. Da li je i on uspio preći granicu BiH i dokle je stigao, nema značajnijih rezultata istrage već 15 dana.