BiHCrna hronikaVijesti

Kako građani ispaštaju zbog štrajka Sindikata doktora medicine i stomatologije FBiH (VIDEO)




Za članove Sindikata doktora medicine i stomatologije FBiH danas je, kako nam to kaže prim. dr. Rifat Rijad Zaid, predsjednik tog sindikata, dan D. Ako Vlada Federacije danas usvoji Zakon o reprezentativnosti i po hitnom postupku ga uputi na usvajanje Parlamentu, članovi ovog sindikata, koji su prije nekoliko dana polusatnim protestom širom Federacije zatražili upravo to od Vlade, dobit će ono što duže traže: mogućnost da sami predstavljaju sebe.

– Očekujemo od Vlade da usvoji zakon, kako bismo već početkom oktobra imali riješeno to pitanje, kaže nam dr. Rifat Rijad.

Dakle, prema doktorima i stomatolozima, zakon o reprezentativnosti bi bio veliki iskorak.

– Odgovornost je na Vladi, na premijeru Novaliću, na ministrima, posebno ministru Drljači, koji je i nosilac inicijative za ovaj zakon, kaže sagovornik.

Štrajk radnika u zdravstvu u Kantonu Sarajevo i dalje traje. Stavovi građana koji najviše trpe zbog nedostatka dogovora sindikata i vlasti su podijeljeni. Za danas su zakazani razgovori sindikata radnika zdravstva sa timom Vlade KS-a. Do sada, kako su nam rekli iz sindikata, Vlada je izbjegavala razgovor. Iz Vlade ne obećavaju puno, te poručuju da bi povećanje primanja zdravstvenim radnicima vodilo povećanju ionako velikog debalansa prisutnog u odnosu na druge budžetske korisnike, ali i uposlenike u javnom sektoru.

Iz sindikata poručuju da od 2. septembra do utorka nije bilo apsolutno nikakvih kontakata sa vlašću. I građani, koji i najviše trpe zbog štrajka, jer mnogi su vraćeni, pa i sa zakazanih pregleda su podijeljeni. Dok jedni apsolutno podržavaju radnike u zdravstvu, drugi su razočarani činjenicom da ne mogu realizirati zakazane preglede, te da moraju ići od ambulante do ambulante kako bi dobili uslugu.

Današnji sastanak, poručuju iz sindikata, plod je pritiska čelnih ljudi stranaka u kantonalnoj vlasti na Vladu. Spremni su i na nove metode pritiska, zavisno kakvi rezultati razgovora budu. Poručuju i da novac ne pripada Vladi.

“Ovo je zdravstveni novac, koji se nalazi u Fondu. Dakle, novac pacijenata. Nemaju oni tapiju na taj novac. Oni moraju raditi za potrebe građana”, poručuje Edo Selimić, predsjednik Sindikata radnika u zdravstvu KS-a, dodajući da je Vlada neodgovorna i nesposobna promptno reagirati.

Iz Vlade poruka – ljekari ne štrajkuju.

“Štrajka osoblje u zdravstvu. Ne doktorsko osoblje”, tvrdi Amel Kovačević, ministar finansija KS-a.

Na opasku da je u štrajku i značajan broj doktora, ministar poručuje da je to “nešto za špekulaciju”.

“Sindikat okuplja apsolutno sve profile koji su u zdravstvu KS-a”, jasan Selimić.

Iz Vlade KS-a ističu i to da su radnici u zdravstvu proteklih godina dobili značajna povećanja primanja. Ipak, spremni su na razgovor i održiva rješenja.

“Imate medicinsku sestru koja prima veću platu od direktora osnovne škole. Imate higijeničarku, čistačicu koja mjesečno izađe na hiljadu KM”, kaže ministar Kovačević.

U sindikatu su svjesni da trpe pacijenti.

“Da smo mi 2. septembra u stopostotnom obimu ispoštovali pravilnik da samo hitne primamo, vjerujte za tri dana bi vlast došla da razgovara i pregovara”, poruka je Selimića.

Oko 3.000 članova Sindikata zdravstvenih radnika traži donošenje kolektivnog ugovora o radu. Zahtijevaju i povećanje satnice, te korekciju koeficijenata. Ako im zahtjevi budu ispunjeni, plaća spremačice bi trebala biti viša za 110 maraka, medicinskih sestara za 220, a doktora specijalista za 440 KM.

Izvor: Oslobođenje

Možda će Vas zanimati i:

Back to top button