Kina je poslala dvije džinovske pande u diplomatsku misiju u Indoneziju, u sklopu obilježavanja šest decenija bilateralnih odnosa i jačanja prijateljstva među narodima dvije zemlje.
Sedmogodišnje pande Cai Tao i Hu Chun stigle su jutros u Indoneziju, a piloti su u nekoliko navrata mijenjali rutu leta kako bi što prije iz Kine stigli u Indoneziju.
Ljupke pande će narednih deset godina provesti u zoološkom vrtu u Bogoru, nedaleko od Jakarte, a potom će biti vraćene u kinesku provinciju Sichuan.
Pripreme za doček pandi u najvećem indonezijskom otvorenom zoološkom vrtu su već završene, a do sada je za brigu o pandama potrošeno blizu 4,5 miliona dolara.
O njima će se brinuti poseban tim dva veterinara i osam njegovatelja koji su za taj zadatak prošli posebnu obuku u Kini.
Kina je još 2010. godine najavila slanje pande u diplomatsku misiju u Indoneziju, a trenutno ta misija ima važnu ulogu s obzirom na tenzije koje dvije zemlje imaju zbog nesuglasica u Južnokineskom moru.
Slanje pandi u diplomatsku misiju praksa je koju Kina provodi još od perioda dinastije Tang, u 18. stoljeću. Radi se o darivanju ogromnih pandi s ciljem uspostavljanja diplomatskih odnosa i kao znak dobre volje.
Ta praksa je dodatno dobila na značaju u vrijeme Mao Ce Tunga, od kada su pande stekle status diplomatskih elemenata u pravom smislu te riječi. Mao je dvije velike pande poklonio i Richardu Nixonu koji je bio prvi američki predsjednik koji je putovao u zvaničnu posjetu Kini.
Trenutno se 12 kineskih pandi nalazi u SAD-u, osam u Japanu, četiri u Singapuru, po tri u Maleziji i Španiji te po dvije u Velikoj Britaniji, Francuskoj, Njemačkoj, Belgiji, Australiji, Austriji, Kanadi, Holandiji, Tajlandu i Indoneziji.
Pande su ugrožena vrsta i pretpostavlja se da ih na Zemlji trenutno ima svega 1.600. Kina provodi posebne projekte zaštite te vrste koja je na rubu nestanka zbog ugroženosti njihovih prirodnih staništa.