EU bi trebala preporučiti domaćinstvima da osiguraju zalihe za najmanje 72 sata samostalnog funkcioniranja u slučaju opasnosti.
Američki „Newsweek“ objavio je detalje izvještaja o civilnoj i vojnoj spremnosti Evrope za slučaj rata ili neke druge velike opasnosti, čiji je autor posebni savjetnik predsjednice Evropske komisije Ursule fon der Lajen (Von der Leyen), bivši predsjednik Finske Sauli Ninisto (Niinisto).
Potencijalne prijetnje
– Nemamo jasan plan šta će EU učiniti u slučaju agresije na državu članicu, ratna prijetnja koju Rusija predstavlja za evropsku sigurnost tjera nas da se time pozabavimo kao glavnim problemom, bez potcjenjivanja ostalih potencijalnih prijetnji – navodi se u izvještaju, u kojem čak stoji da bi EU trebala preporučiti domaćinstvima da osiguraju zalihe potrebne za najmanje 72 sata samostalnog funkcioniranja u slučaju opasnosti.
Vojno-politički analitičar Berko Zečević kaže da Evropu čeka dugoročna kriza u odnosima s Rusijom, koja se u određenom globalnom kontekstu može pretvoriti u ratne operacije. On ističe da je izvještaj rezultat analiza onoga što su već poduzeli NATO i evropska odbrambena industrija, koja nastoji koordinirati proizvodnju municije i oružja kako bi smanjila troškove proizvodnje.
– Povećana su izdvajanja za razvoj oružja i municije koja je identificirana kao problematična u periodu podrške EU Ukrajini. Činjenica je da je Evropa bila uljuljkana u sporazume OSCE-a o mirnom otklanjanju nesporazuma među državama, bez rješavanja vojnim putem, ali ovo što se dešava više od dvije i po godine u sukobu Rusije i Ukrajine jasno pokazuje da su svi ti sporazumi poništeni. Na Bliskom istoku odnosi Irana i Izraela, ponašanje Izraela prema palestinskom narodu, jasno govore da je prekršena Ženevska konvencija o vođenju ratnih sukoba – ko su regularne vojne trupe, kakav treba biti odnos prema civilima, a potpuno je eliminirana definicija kolateralne štete pri izvođenju vojnih operacija – rekao je Zečević.
Politički sukobi
Činjenicu da je izvještaj obuhvatio čak i preporuke porodicama, Zečević vidi kao pokušaj da se, signalizirajući opasnost svakom pojedincu, glasači uvjere da je neophodno prihvatiti dodatna izdvajanja za odbranu i NATO.
– Kada je u pitanju BiH, ovdje neće doći do oružanog sukoba naroda, već će i dalje biti prisutni politički sukobi dvije ili tri koncepcije o tome kako bi BiH trebala da izgleda. Nervoze će biti, ali ni u kom slučaju ne i gubljenja života i razaranja onoga što je obnovljeno nakon prokletog rata prije 30 godina – naglasio je Zečević.
NATO neupitan
Uprkos različitim teorijama, koje smatra „pričama uz kafu“, da bi pobjeda Donalda Trampa (Trump) na američkim izborima za predsjednika mogla ugroziti i opstanak NATO-a, Zečević kaže da je NATO neupitan, a da je potreba za većom podrškom Evrope Ukrajini jedina promjena koja se eventualno može očekivati.
Pojašnjava da SAD graniče s Rusijom i da bi dovođenjem u pitanje NATO-a oslabile svoju poziciju.