Bakir Izetbegović, član Predsjedništva Bosne i Hercegovine, gostuje danas na HRT-u u emisiji “Nedjeljom u 2” kod Aleksandra Stankovića. Odmah na početku prva tema je bila izjena Izbornog zakona BiH, što se i očekivalo.
Izetbegović je na početku emisije kazao kako nije ništa posebno ni očekivao od sastanka sa Josephom Daulom, predsjednikom Evropske narodne stranke (EPP) u Briselu gdje je bio sa Draganom Čovićem i Mladenom Ivanićem, ali da je svakako trebao razgovarati. Spomenuo je kako su ga u Briselu “dočekale proširene priče o tome da Bošnjaci na tlu BiH prave svoj kalifat”.
-Nisam ništa posebno očekivao od sastanka u Briselu. Bilo je naivno očekivati nešto konkretno. Ako nismo tu stvar uspjeli riješiti kroz “Aprilski paket” i takozvani “Fileov model”, onda sigurno to nismo mogli očekivati ni tamo. Ali kada vas Joseph Daul pozove, naravno da ćete otići razgovarati – kazao je.
U Brisel me ispratila takozvana Livanjska deklaracija u kojoj se kaže da Bošnjaci u BiH prave islamski kalifat, kazao je Izetbegović.
– Neko je gore u Briselu proširio tu priču, jednu glupost, da mi težimo nekakvoj islamskoj državi u BiH. To je trebalo potkopati našu poziciju. Onda je to, nažalost, gospodin Čović ponovio tamo – da je problem u BiH krajnja bošnjačka desnica koja pravi probleme i koja želi islamsku republiku u BiH. To je Dragan Čović ponovio u Briselu pred Josephom Daulom. Tada sam rekao: “Želite li da se ovaj sastanak nastavi ili da izađem sa sastanka? Da kažem novinarima sada šta ste ovdje kazali? Nemojte to više nikada ponoviti predamnom. To su besmislice!”. To jeste teška manipulacija i besmislica koja treba da podrije bošnjačku poziciju, poziciju jednog nazoda koji je zaista dobronamjeran, koji želi mir na Balkanu. Narod koji je pretrpio toliko udaraca i napravio toliko kompromisa. To nije fer i pametno da kaže neko očekuje strateško partnerstvo i saradnju Hrvata i Bošnjaka. Hrvati i Bošnjaci u BiH još uvijek žive izmješano. Šezdeset posto hrvatskog korpusa živi izmješano s Bošnjacima. I manipulacije ne mogu voditi tome da se relaksiraju odnosi, da se naprave iskoraci jednih prema drugima – ispričao je Izetbegović.
U vezi s Izbornim zakonom, kazao je da je moguće da će se prije Općih izbora u oktobru riješiti pitanje izbora Doma naroda u Federalnom parlamentu.
– Ako se ne nađe neko rješenje, mislim da će Centrala izborna komisija izaći sa svojim. Bit će izbora – pojasnio je.
Izetbegović je kazao da je SDA ranije prihvatila “Fileovu platformu” i da sve što u BiH, eventualno, predloži međunarodna zajednica, a na čemu se sada radi, i što prihvate “takozvane građanske stranke” i HDZ kao “predstavnik etničkog principa”, će unaprijed imati podršku SDA.
Neprihvatljivo je, ponovio je Izetbegović, da u Domu naroda FBiH ne može biti Hrvat iz Sarajeva ili Bošnjak iz Livna.
– Čović se prvo odrekao Hrvata u Republici Srpskoj, a sada bi se odrekao i Hrvata iz Sarajeva ili Unsko-sanskog kantona gdje ih također živi znakovit broj. Zašto biste te ljude izbrisali da biste koncentraciju od sedam Hrvata izabrali iz recimo etnički čiste sredine i postavili u Dom naroda da oni brane vaš etnički princip – kazao je Izetbegović.
U vezi priča o mogućnosti uspostavljanja trećeg entiteta, Izetbegović je kazao da Čović takvu stvar koristi kao pritisak i ucjenu prema Bošnjacima u smislu. “Ako ne prihvatite ovu stvar, može doći do trećeg entiteta..”. Dodao je da nikakvo cijepanje teritorije BiH i prekrajanja granica unutar BiH ne dolazi u obzir i da bi svaki korak ka tome vodio ka sukobima. Svoj stav je obrazložio rekavši da je to upozorenje i da on ne potencira sukobe.
– Bez konflikta do toga ne može doći. Kao što rekoh, 60 posto Hrvata živi izmješano sa Bošnjacima. Kuda bi izvukli tu liniju trećeg entiteta, ako nisu uspjeli ‘93 s HVO-om da izvuku? Nakon udruženog zločinačkog poduhvata, rušenja Hercegovine, rušenja stotina džamija, brisanja tragova Bošnjaka, konc-logora, Dretelja i ostaloga, nisu uspjeli. Kako to misle sada uraditi olovkom i s kim to misle uraditi? To su besmislice koje služe za vlastito glasačko tijelo i pritisak prema Bošnjacima. Hajde da radimo na relaksaciji odbosa. Imate Bošnjake koji žele Bosnu i Hercegovinu, mir sa Hrvatima, dobrosusjedske odnose, ravnopravne odnose… Zašto onda na takav način ići prema takvoj zemlji i takvom narodu? Od strane Hrvatske to je imamo paternalistički odnos, gdje nam imovinu vrijednu milijarde eure ne vraćaju već 22 godine, zašto Hrvatska ne vrati našu imovinu? Zašto vodu iz Buškog jezera koriste bez naknade, zašto grade most (Pelješki), bez da na papir stave saglasnost BiH – kazao je Izetbegović.
Na Stankovićevu opasku “da se već nekoliko puta opekao spominjući mogući rat”, Izetbegović je kazao:
– Nisam se opekao. Dao sam upozorenje ljudima koji govore da će pocijepati Bosnu i Hercegovinu. Neka ne računaju da će Srebrenicu, Tomašicu, Brčko, stotine mjesta gdje su pobijeni civili i bačeni u masovne grobnice, izvaditi iz BiH. Neka ne računaju da će tu stvar uraditi bez konflikta. Konflikt sigurno neće početi Bakir Izetbegović, niti Bošnjaci, zna se ko je svaki put na Balkanu počinjao konflit. I bez njih nema početka rata… – rekao je Izetbegović
U vezi s Pelješkim mostom, član Predsjedništva BiH je kazao “neka Hrvatska poveže svoj teritorij kako hoće, ali ne može oduzimati pravo Bosne i Hercegovine na pristup otvorenom moru”. Na pitanje Stankovića da li to znači da BiH želi papir na kojem će pisati da BiH ima pravo na slobodan pristup otvorenom moru, Izetbegović je kazao: “Da, naravno da želimo”.
Kazao je i da bi isplativija i bolja varijanta za Hrvatsku bila da gradi tunel ispod mora, da je to njegovo mišljenje, ali ga ne nameće Hrvatskoj kao obavezu da tako treba postupiti. Podsjetio je da je Predsjedništvo Bosne i Hercegovine zauzelo stav po pitanju gradnje Pelješkog mosta i da je on još uvijek na snazi te da je Parlament BiH također dao svoj stav po tom pitanju za kojeg su glasali skoro svi, osim HDZ-a.
– Pitanje Pelješkog mosta nije pitanje Bakira Izetbegovića, Bošnjaka, ni SDA, nego države Bosne i Hercegovine – pojasnio je.
https://m.youtube.com/watch?v=8fDvSPoN8XU