
Ured Svjetske zdravstvene organizacije u Bosni i Hercegovini izdao je javnozdravstveno upozorenje zbog pojave leptospiroze u zemlji.
Leptospiroza je zarazna bolest uzrokovana patogenim bakterijama koje se nazivaju leptospire, a prenose se direktno ili indirektno sa životinja na ljude, što ovu bolest svrstava u zoonoze.
Prijenos sa čovjeka na čovjeka veoma je rijedak.
Leptospiroza je endemična u mnogim zemljama svijeta i često pokazuje sezonsku pojavu, naročito nakon povećanih padavina ili pri višim temperaturama, ali bolest može nastupiti tokom cijele godine.
Epidemije su ponekad povezane sa promjenama u ljudskom ponašanju, kontaminacijom vode od strane životinja ili kanalizacijom, promjenama u broju životinjskih rezervoara, ili mogu nastati nakon prirodnih nepogoda poput poplava.
Dijagnozu leptospiroze treba razmatrati kod svakog pacijenta sa simptomima kao što su nagli početak groznice, drhtavica, crvenilo očnih spojnica, glavobolja, bolovi u mišićima i žutica.
Inkubacioni period obično traje od 5 do 14 dana, ali može varirati između 2 i 30 dana.
Kliničari ne bi trebali čekati na rezultate laboratorijskih testova prije početka liječenja antibioticima, jer serološki testovi postaju pozitivni tek otprilike sedam dana nakon početka bolesti, a kulture mogu biti pozitivne tek nakon nekoliko sedmica.
Preporučuje se stalni nadzor i uspostava sistema za prijavljivanje slučajeva leptospiroze.
Prevencija i kontrola bolesti trebaju biti usmjerene na:
(a) izvor infekcije;
(b) način prijenosa između izvora infekcije i čovjeka;
(c) sprječavanje obolijevanja kod čovjeka.
Mjere kontrole mogu ciljati lokalne životinjske rezervoare i uključuju:
– smanjenje populacije određenih životinja, poput štakora;
– odvajanje životinjskih rezervoara od ljudskih naselja uz pomoć ograda i zaštitnih mreža;
– vakcinaciju pasa i stoke;
– uklanjanje otpada i održavanje higijene u blizini ljudskih naselja;
– edukaciju ljudi da ne ostavljaju hranu na otvorenom, naročito u područjima za rekreaciju gdje su štakori često prisutni.