“Živ je deda, umro nije, dok je RIK-a i partije” – tako je glasio jedan od transparenata na protestima desetina hiljada studenata koji su se kao požar proširili Srbijom nakon predsjedničkih izbora na kojima je premijer Aleksandar Vučić postao i predsjednik.
U Bosni i Hercegovini i Hrvatskoj fenomen “mrtvih glasača” također je još uvijek neriješevih problem, uprkos finansijski nepodnošljivom broju državnih službenika i nikad jednostavnijim i jeftinijim tehnološkim solucijama. Birački spiskovi sa imenima mrtvih ljudi u čije ime neko izvrši glasanje dovoljni su za ozbiljnu sumnju u validnost izbornih rezultata i zasigurno imaju uticaja na ukupan procenat glasača koji će izlaze na izbore.
Nedostatak volje da se ovo pitanje što hitnije riješi ogledalo je razmišljanja političkih stranaka i izabranih kandidata. Da je problem rješiv ako postoji dobra volja izabranog političara najbolje dokazuje primjer iz Lukavca. Načelnik Edin Delić je na svom zvaničnom blogu objavio da u Lukavcu na sljedećim izborima mrtvi neće glasati:
“Jedan od uigranih mehanizama izbornog inženjeringa je i zadržavanje umrlih lica na biračkim spiskovima, te manipulisanje glasačkim listićima koja se rade za umrla lica.
U Općini Lukavac je završila sa radom Komisija za utvrđivanje ažurnosti izvoda iz Centralnog biračkog spiska koja je radila nekoliko mjeseci kako bi ustanovila koja umrla lica se vode i dalje na biračkim spiskovima.
Od umrlih 5139 lica od 2004. godine do danas, Komisija je do sada utvrdila da se 672 lica ili 13% od umrlih još uvijek vode kao živi sa pravom glasa.
Sačinjen je spisak, kompletirana dokumentacija i dostavljena nadležnim službama u CIPS-u. Pratit ćemo dalje postupak brisanja iz evidencije.
Ovaj broj “suvišnih listića” itekako može uticati na izborni proces. Najmanje dvije trećine izabranih zvaničnika dijeli manja razlika direktno osvojenih glasova od izbora ili neizbora. Analogno se može zaključiti da bi u ovom odnosu na području Federacije BiH na biračkim spiskovima moglo biti i preko 70.000 umrlih sa pravom glasa. Da bi se ovo riješilo nužno je formirati komisiju, uzeti izvode iz matičnih knjiga umrlih i biračke spiskove, te provjeriti za svako umrlo lice.
Treba imati u vidu da je o baveza resorne službe koja upisuje umrla lica u matične knjige umrlih da proslijedi informacije kako bi se izvršilo ažuriranje, a da je služba CIPS nadležna da spiskove održava ažurnim. U Lukavcu je uspostavljen sistem po kome će se ubuduće tačno moći utvrditi eventualni propusti u brisanju umrlih lica sa biračkih spiskova.
Naredne godine su izbori, te pozivam javnost, medije i odgovorne u općinama da što prije urade istu stvar i daju doprinos vjerodostojnosti izbora, zaštiti volje građana i vladavini prava u našem društvu.”
Izvor: frontslobode