BiH

ISTRAŽIVANJE: Kolika je vrijednost crnog tržišta cigareta u BiH i ko “lovi” krijumčare










Crno tržište duhana u porastu je otkako je 2009. godine uvedena akciza na duhan i duhanske prerađevine.

Zbog rasta cijena cigareta i duhana, mnogi građani sa navikom pušenja cigareta okreću se nelegalnoj nabavci koja je dosta jeftinija od legalnih tokova. U tome im svesrdno “pomažu“ i šverceri te kriminalci koji zarađuju na ovisnosti velikog broj građana BiH.

Možda će Vas zanimati i:

S ciljem borbe protiv crnog tržišta duhana, u BiH djeluje niz institucija poput Uprave za indirektno oporezivanje BiH, svih policijskih struktura uključujući i Graničnu policiju BiH, Federalne inspekcije kao i Inspekcija RS-a. Kontaktirali smo ove institucije te provjerili koliko su duhana i duhanskih prerađevina zaplijenili tokom proteklih godina te da li je borba protiv crnog tržišta polučila ikakve rezultate. UIOBiH je institucija s najvećim brojem zaplijena duhana i duhanskih proizvoda, a slijede je Granična policija BiH te entitetske inspekcije. Podaci ukazuju na to da se obim crnog tržišta povećavao godinama imajući u vidu da je rasla i vrijednost oduzetog duhana.

Milionski iznosi krijumčarenog duhana

Iz Uprave za indirektno oporezivanje BiH su nam kazali da je UIOBiH veliki naglasak stavila na kontrolu prodaje duhana i duhanskih prerađevina na tržištu BiH.

– Širom BiH službenici UIO u saradnji sa SIPA-om i nadležnim MUP-ovima provodili aktivnosti na terenu. U toku 2017. godine oduzeto je 25.220 paklica cigareta, 31.804 komada ručno punjenih cigareta, 2.590 kg duvana, 605 kg duvana u listu i 1.025 isitnjenog korijena duvana.  Pored toga, u prethodnim godinama, posebno su značajne bile tri akcije, a to su List, List 1 i List 2 u kojima su presječeni značajni lanci šverca i nezakonite prodaje duhana, više desetina osoba koje su se bavile ovim kriminalnim aktivnostima se nalaze u pritvoru, a oduzeto je jako puno duhana koji se tek trebao prometovati na crno, kao i nekoliko mašina koje su služile za rezanje duhana prije stavljanja na crno tržište u BiH – kazao je Kovačević. Iz UIOBIH su nam ustupili i sljedeću tabelu sa podacima o vrsti, količini i tržišnoj vrijednosti oduzetih cigareta, duhana i duhanskih prerađevina.

Ističe da “kako bi se došlo do ukupno oduzetih cigareta i duhana na tržištu BiH, trebalo bi uzeti podatke i od Granične policije BiH, nadležnih tržnih ispektorata Federacije BiH i Republike Srpske“.

– Dakle, po osnovu svih prikupljenih podataka bi se moglo govoriti o određenim brojkama kada je u pitanju tzv. “crno tržište“ duhana u BiH. Trenutno ne postoje stvarne i realne procjene kolika je vrijednost tog tržišta duhana u BiH i ne bi izlazili sa bilo kakvim procjenama, bez prethodno urađene kvalitetne analize – pojasnio je Kovačević.

S ciljem prikupljanja podataka o crnom tržištu, kontaktirali smo i ostale nadležne ustanove. Iz Granične policije BiH su poslali podatke, a koje možete pogledati u tabeli u nastavku, o efikasnosti ove institucije u zaplijeni cigareta i duhanskih proizvoda od 2013. godine, a kako su istaknuli, cigarete, rezani duhan i duhan u listu se predaju Upravi za indirektno oporezivanje BiH.

Iz Inspektorata RS-a su za Faktor pojasnili da je “suzbijanje nelegalnog uvoza, odnosno šverca duhana u nadležnosti Uprave za indirektno oporezivanje BiH, kao i u nadležnosti Ministarstva unutrašnjih poslova RS-a u smislu praćenja fizičkih osoba, pretresa privatnih prostorija, transportnih sredstava i drugih aktivnosti koje zahtijevaju poduzimanje mjera za koje inspektori Inspektorata RS-a nisu ovlašteni“.

– Naime, kada je riječ o privatnom posjedu mogućnosti inspekcije u konkretnim slučajevima su zakonom ograničena, jer je Ustavom RS-a definirano da je stan, odnosno privatni stambeni prostor, nepovrediv, te da službena osoba samo na temelju naloga suda može ući u stan ili druge prostorije protiv volje njihovog čuvara. Inspektorat RS-a putem nadležnih inspekcija kontrolira proizvodnju i stavljanje u promet sirovog duhana i rezanog ili na drugi način usitnjenog duhana na tržnicama i tržnicama, a po potrebi djelujemo i u saradnji s pripadnicima UIOBiH i Ministarstvom unutrašnjih poslova RS-a u dijelu naših nadležnosti – kazala nam je glasnogovornica Inspektorata RS-a Dušanka Makivić.

Inspektori ove institucije su u 2014. u prometu zatekli 596 kg rezanog duhana bez akciznih markica i dokaza o porijeklu, u 2015. godini 1.173 kg, u 2016. godini 657 kg i u 2017. godini 392 kg.

– U pravilu riječ je o fizičkim licima koja su prometovala rezani duhan na tržnicama i tržnicama u manjim količinama od 1-2 kilograma, dok su veće količine oduzimane u pojedinačnim ciljanim kontrolama koje su vršene u saradnji s policijskim službenicima koji su zaustavljali motorna vozila radi pretresa i u saradnji s dužnosnicima Uprave za indirektno oporezivanje BiH na temelju naloga za pretragu stana, drugih prostorija i pokretnina. Osobama koje su nelegalno prometovala duhan izrečene su kazne putem prekršajnih naloga sukladno odredbama Zakona o duhanu, dok su drugi postupajući nadležni organi pokrenuli postupke sukladno propisima za koje su nadležni – kazala je Makivić.

Aktivnosti Federalne inspekcije

Provjerili smo i aktivnosti Federalne uprave za inspekcijske poslove iz koje su nam pojasnili da kontinuirano vrše inspekcijske kontrole prometovanja duhana i duhanskih proizvoda te reklamiranja duhana i duhanskih proizvoda.

– U toku 2015 godine, u toku inspekcijskih nadzora u maloprodaji, oduzeto je 513,3 kg nelegalnog rezanog duhana,  936 kutija cigareta različitih proizvođača, te 111 ručno punjenih kutija cigareta. Sačinjen je 51 zapisnik, izdato 20 prekršajnih naloga, podneseno 20 prekršajnih prijava. Procijenjena vrijednost oduzetog nelegalnog rezanog duhana je oko 12.217,00KM, dok  je vrijednost cigareta oko 3.304,00 KM, te ručno poznjenih kutija cigareta 111,00 KM – navode u pisanom odgovoru.

Ističu da su u 2016. u saradnji sa SIPA-om kao i Odjelom za krijumčarenje Uprave za indirektno oporezivanje BiH “vršili inspekcijske nadzore prometa duhana i duhanskih proizvoda. Tom prilikom, u nedozvoljenom prometu zatečeno je 450 kg duhana u listu, za koji nije postojala adekvatna poslovna dokumentacija. Procijenjena vrijednost oduzete robe je oko 10.800 KM. Duhan u listu je privremeno oduzet, a protiv odgovornih podnesena prekršajna prijava kod nadležnog suda“.

– Po Zakonu o unutrašnjoj trgovini FBiH, kazna za fizičko lice – građanina iznosi 300,00 KM (ako obavlja trgovinu bez odobrenja nadležnog organa ili  za robu u prometu ne posjeduje vjerodostojnu dokumentaciju i ne predoči je na zahtjev inspektora) – ističu u saopćenju.

 

Izvor: faktor



Možda će Vas zanimati i:

Back to top button